„Oproti loňsku je brambor hodně. My jich máme o polovinu více. Vloni úroda shnila kvůli špatnému počasí," řekl ředitel Zemědělského družstva vlastníků Manětín Josef Matas.

Manětínští zemědělci pěstují konzumní brambory na pěti hektarech. Podle Matase sklizeň ještě neskončila. „Kilogram brambor prodáváme za pět korun. Co neprodáme, dáváme dobytku," doplnil.

I přesto se pěstování brambor vyplatí. „Sklizeň rozdělíme pro své lidi v družstvu a zájemcům v okolí," uvedl Matas s tím, že letošní úrodu brambor z jednoho hektaru zatím nepočítal.

To zemědělci ze Štichovic na severním Plzeňsku sklízí 47 tun brambor z hektaru. „Sadbu máme na dvanácti hektarech. Výnos bude lepší než loni, kdy sice nějaké brambory byly, ale málo. Z hektaru jsme měli o deset tun méně než letos. To, co neprodáme, uskladníme na jaro," povídal agronom družstva Petr Eret s tím, že většina zemědělců na Plzeňsku na tom byla hůř.

Větší úroda se odráží i na prodejní ceně. Zatímco před rokem ZD Štichovice prodávalo metrák konzumních brambor za 900 korun, letošní nadprůměrná úroda snížila jejich cenu na 500 korun. „Na druhou stranu ale platí fakt, že když se všude urodí hodně brambor, tak musíme likvidovat přebytky brambor z předchozích let," dodal Petr Eret.

České bramboráře teď navíc drtí dovoz brambor z Polska. „A to je, myslím, špatně i z hlediska daňového, protože většina prodejců neplatí DPH u nás ani v Polsku," řekl předseda Ústředního bramborářského svazu ČR Miloslav Chlan.
„Obávám se, že dovoz levných brambor z Polska nás zlikviduje," tvrdil Eret.

Letos se v ČR pěstují brambory na více než 24 tisících hektarech a dalších 6 tisíc hektarů mají zahrádkáři. Plochy zemědělců se za deset let snížily o 50 procent. Konzumní brambory jsou letos na ploše 16 tisíc hektarů, což je meziroční pokles o 12 hektarů. „Vzrostly plochy sadbových, škrobárenských a raných brambor," vysvětlil Chlan.

„Cítíme nárůst produkce brambor. Loni jsme vykoupili jen přes 50 tisíc tun škrobárenských brambor, letos plánujeme přes 80 tisíc tun," řekl Vladimír Klička z Lyckeby Amylex Horažďovice, největšího výrobce bramborového škrobu v tuzemsku.

Spotřeba brambor klesla oproti 80. letům minulého století z 80 až 100 kilogramů na 60 až 70 kilogramů na obyvatele za rok. „Brambory si dávám jednou týdně. Kupuji je v supermarketu. Většina mých známých je bere od drobných pěstitelů," řekl Plzeňan Petr Svoboda.