Jedenáct protokolujících úřednic je totiž na mateřské dovolené a ostatní nestíhají. Návrat k dřívější praxi, kdy soudce každou výpověď v jejím průběhu diktuje zapisovatelce, ale jednání prodlužuje. „Zvláště ve složitých případech, kdy je zveme hodně svědků, tento postup jednání protahuje. Nahrávání soudních jednání bylo zavedeno právě za účelem jejich urychlení,“ říká Prach.

V pracovním poměru má soud protokolujících úřednic sice dostatek, hodně si jich ale plní mateřské povinnosti. „V práci je jich zoufale málo. Líčení se proto již nepřepisují ze zvukového záznamu po jednání, ale zapisovatelky je zaznamenávají rovnou. Protokolující úřednice, které máme k dispozici a které mohou nahrávky následně přepisovat, jsou totiž přetížené,“ vysvětluje předseda Okresního soudu Plzeň–město Jiří Levý.

Okresní soudy Plzeň–jih a sever mají úřednic dostatek. „Máme u nás dva soudce a dvě úřednice. Jednu máme v rezervě. Pracuje jako zapisovatelka, ale má atestaci i na protokolaci a v případě potřeby může zaskočit, kdyby některá z úřednic například onemocněla,“ uvedla předsedkyně Okresního soudu Plzeň–sever Marta Šašková.

OSPM nemůže úřednice půjčit ani Krajský soud v Plzni. Podle jeho mluvčí Alexandry Vaňkové tam sice mají úřednic dostatek, ale musí se držet tabulek a směrnic. „Ty nedovolují půjčovat úřednice mezi soudy. Navíc bychom jich pak sami měli málo,“ podotkla Vaňková.

Protokolující úřednicí se může stát pouze zapisovatelka s alespoň roční praxí u soudu. Pak musí ještě absolvovat školení a kurs pod ministerstvem. S nedostatkem úřednic se bude OSPM podle Levého potýkat ještě minimálně rok. Pomoci by mohlo jedině speciální zařízení, které dokáže mluvené slovo přepsat na text. To se ale teprve testuje.