„Během školního roku jsou děti ve školách a o prázdninách, jako když je pustíte ze řetězu,“ uvedl lékař ortopedické kliniky Michal Ruml. Úrazů je podle něj víc i ve srovnání s loňskými prázdninami. „Přibývá adrenalinových sportů, stále více dětí jezdí na kolečkových bruslích, na skateboardech, na akrobatických kolech, přibylo i mladých motorkářů, kteří v 15 letech získají řidičský průkaz, ale i seskoků s padákem,“ vysvětlil Ruml. „Když přivezou rozmašírovaného motorkáře, tak vás zaměstná po celou službu. To jsou nejtěžší úrazy,“ uvedl. U dětí jsou podle něj nejčastější zlomeniny předloktí, lokte, klíční kosti, bérce. Nejvíce děti padají z prolézaček, ze stromů. Ortopedi léčí i pády z kol i bruslí, ze skateboardů. „Dětí je tolik i proto, že v okolí jsou dětské tábory, které nás také dost zásobují. Když ale srovnám malé klienty, které přivážejí z táborů a které hlídají rodiče, obě skupiny jsou na počet zhruba stejné,“ řekl lékař.

Pro děti má jedinou radu, aby byly opatrnější, aby je rodiče varovali, co se všechno může stát. „Mohou jim například říci, že léčení zlomeniny stehenní kosti zaměstná dítě do konce prázdnin,“ dodal Ruml. Tím ale úraz nekončí, po sundání sádry následuje ještě rehabilitace.

„Nedávno jsme tu měli dívčinu se zlomeninou lokte po pádu na bruslích. Tento úraz znamenal týdenní hospitalizaci, měsíc bude mít dívka ruku v sádře a potom musí nastoupit na rehabilitaci,“ uvedl Ruml.

Ani rehabilitace ale nemusí znamenat konec problémů. U lokte se většinou nepovede pohyblivost kloubu dovést na původní úroveň. „Takže dívka možná už ruku nikdy nenatáhne,“ varoval Ruml.

Jízda na motorce přináší mnohem těžší úrazy v podobě několika zlomenin, například rukou, nohou, často i pánve, krom toho i zranění vnitřních orgánů.

Tito pacienti hned putují na operační sál, někdy musí následovat i několik operací, několikatýdenní hospitalizace, dlouhodobá rehabilitace. „Nejzávažnější jsou ale doživotní následky. Při zlomenině pánve jsou to dlouhodobé bolesti, u dívek pak komplikace při porodu, dříve se dá očekávat artróza,“ upozornil Ruml. Ten demonstroval kritický počet úrazů na vytíženosti 12 operačních sálů, které má dohromady chirurgie a ortopedie Fakultní nemocnice na Lochotíně. „Jsou teď většinu času vytížené všechny, a to i přesto, že během prázdnin se neprovádí tolik plánovaných ortopedických, chirurgických i kardiochirurgických operací,“ dodal.