Vyjádřit podporu oblasti ve střední Asii se poprvé rozhodli v Rabštejně nad Střelou u Manětína. Sobotní doprovodný program přiblíží tibetskou kulturu, kuchyni a tradice. „Po vyvěšení vlajky v 10 hodin přijde na řadu vaření tibetských jídel podle originálních receptů. Připravíme taštičky momo, což je druh knedlíčků z těsta a naplněné masem,“ informoval předseda osadního výboru v Rabštejně Ondřej Fábera.

Ten prozradil, že v průběhu akce se organizátoři pokusí vytvořit mandalu, tedy jakýsi symbol Tibeťanů. Právě v její tvorbě vynikali. Mandala je obrázek z obarveného písku, který představuje harmonické spojení kruhu a čtverce. Kruh je symbolem nebe, vnější síly a nekonečna. Čtverec zase znamená vnitřní sílu, to, co je spojené s člověkem a zemí. „Máme připravené tempery a barvy na velikonoční vejce. Snad se nám podaří obarvit dostatečné množství písku,“ doplnil Fábera.

Zaznít má také tibetská hymna a organizátoři připravili dokonce malou hádanku. „Zkusíme odhalit, k čemu slouží některé předměty z Tibetu. Moje manželka ráda cestuje a v Tibetu dostala dva předměty, a nikdo zatím o nich nic neví,“ konstatoval Fábera.

Podle něj budou moci zájemci přispět na ekologickou Sluneční školu pro tibetské děti v Kargyaku, kterou postavil a provozuje náš kamarád,“ řekl Fábera.

Rozhodnutí připojit se poprvé k solidaritě s Tibetem vychází z iniciativy Fáberových. „V Rabštejně žijeme teprve dva roky. Vloni jsme se ještě zabydlovali,“ vysvětlil.

Do celosvětové kampaně Vlajky pro Tibet se v roce 1996 poprvé připojila čtyři česká města. „V roce 2000 přesáhl počet radnic přes 100 a v loňském roce akci podpořilo 403 měst, obcí a krajů. K dnešnímu dni zatím potvrdilo připojení k akci Vlajka pro Tibet 388 úřadů,“ sdělila Andrea Pavlátová z občanského sdružení Lungta, které Den Tibetu pořádá.

Mezi tradiční podporovatele Tibetu patří na Plzeňsku mimo jiné Přeštice. Místostarosta Jiří Hlavín soudí, že připojit se ke Dni Tibetu vedla zdejší radnici podobnost historie Čech a Tibetu.