Tento servis startujeme dnes otázkou Co dělat, když dostanu úpal nebo úžeh, na kterou jsme se zeptali MUDr. Mileny Pechové z Plzně, která se s Deníkem podělila o své postřehy.

„Logické je, aby člověk úpal nebo úžeh vůbec nedostal. Takže je nutné se vedle přímého slunce vyvarovat horkého prostředí a činností, kde se tělo ještě více zahřívá, čili fyzicky náročnou práci odložit na dobu, až se ochladí. V horkém počasí doporučuji zejména maminkám v kuchyni, aby si udělaly aspoň mírný průvan. Pokud si tělo říká o ochlazení, určitě nepít ledové nápoje, ale spíše pouze chlazené.

Pokud se přece jen úpal nebo úžeh dostaví, tak je potřeba rozlišit, jak případné potíže budou velké. Zdali se projeví jen nějaké menší bolesti hlavy, je nutné co nejvíce doplňovat tekutiny, najít nějaký chládek a případně si vzít paralen. Když potíže budou přetrvávat stále nebo se naopak rozšíří, například o zvracení, je nutné rozhodně vyhledat lékaře. V krajním případě si pak člověk může přivodit edém mozku a pak je potřeba vyšetření na pohotovosti nebo neurologii."

Na otázku, jaký je rozdíl mezi úpalem a úžehem, která trápí hodně lidí, odpověděla paní doktorka slovy: „Při prvním pohledu mezi úpalem a úžehem tak velký rozdíl není. U úpalu se předpokládá, že je člověk navíc spálen někde na kůži. To je asi nejmarkantnější rozdíl. Léčba je pak také stejná, jen s tím rozdílem, že spálené plochy je potřeba ošetřovat nějakým krémem nebo mlékem po opalování.

Rady při úpalu či úžehu

Prevence: Vyvarování se přímého slunce a v horkém prostředí se vyhýbat fyzicky náročným činnostem

Příznaky: Bolesti hlavy, v krajních případech až zvracení

Řešení: Co nejrychlejší přesun do chladnějšího prostředí a zároveň se doporučuje pít velké množství tekutin. V akutnějších případech vyhledání lékařské pomoci

Rozdíl mezi úpalem a úžehem: Na první pohled žádný. Úpal je prakticky úžeh doprovázený spálenými místy na kůži.

Aleš Malár