Na Západočeskou univerzitu v Plzni připadlo 350 milionů korun. Většinu sumy použije na dlouho chystanou opravu budovy v Tylově ulici, kde sídlí fakulta zdravotnických studií. Práce odstartují na podzim.

Donedávna se učebny pro budoucí záchranáře či zdravotní sestry nacházely na dvou místech. Kromě někdejšího ředitelství Škodovky se studenti vzdělávali ještě na náměstí Odboje v Bolevci. Z obou lokalit se však fakulta během prázdnin přestěhovala a sídlo dočasně získala v Husově ulici (tyto prostory dříve užívala ekonomická fakulta, jež se odtud přemístila do univerzitního kampusu na Borech).

Až se objekt v Tylově ulici opraví, fakulta se kompletně přesune právě sem. Projekt na přestavbu budovy je v začátcích. Podle tiskové mluvčí Kamily Kolářové teď vedení univerzity vybírá dodavatele. První práce by měly začít na podzim.

Vysokoškoláci se dočkají nových učeben, laboratoří, knihovny i jídelny. Fungovat tady bude též Centrum zdraví, které otevřelo loni v září a rovněž dočasně sídlí v Husově ulici. Odborníci návštěvníkům například změří tlak, poradí s očkováním nebo doporučí správné rehabilitační cvičení. Součástí nabídky jsou odborné konzultace a přednášky. „Každá katedra má svoje zastoupení a pro pomoc vyčleněný jeden den v týdnu,“ uvedla už dříve děkanka fakulty Ilona Mauritzová.

Rekonstrukce někdejšího ředitelství Škodovky by měla být hotová na začátku akademického roku 2018/2019. Původně však vedení univerzity plánovalo opravu celého komplexu. Ze záměru ale nakonec sešlo. „V posledních letech jednak ubylo studentů, jednak se ukázalo pro ekonomickou fakultu jako výhodnější přesídlení do univerzitního kampusu na Borech,“ okomentovala změnu Kolářová. Jak vysoká škola naloží se zbytkem volných míst v Tylově ulici? Jestli budou dál prázdná, nebo je bude univerzita pronajímat, zatím není jasné.