Včera totiž na prvním soudním jednání, v němž Zachariáš školu žaluje, navrhla mimosoudní řešení. Rektor otevřeně přiznal, že právě pomocí odstupného bude chtít dohody dosáhnout. Zda k ní dojde, je ale velice pochybné. Zachariášův právní zástupce uvedl, že od univerzity očekává omluvu, zrušení výpovědi a další setrvání na fakultě. To je však pro současné vedení fakulty naprosto nepřijatelné.

Soud včera trval pouhých dvacet minut. Soudce oběma stranám sporu vytkl, že čas na mimosoudní jednání měly nevídaný a je téměř neuvěřitelné, že s takovým řešením přicházejí až nyní. Výsledek strany sdělí soudu při jednání 1. září.

Právník ZČU Jan Podola uvedl, že ho rektor Josef Průša návrhem mimosoudního jednání pověřil v úterý. Rektor je ochoten se sejít se Zachariášem, s tím, že univerzita už také netrvá na tom, aby Zachariáš vzal svoji žalobu zpět, což až dosud požadovala. Podola nedokázal vysvětlit, proč s návrhem přichází ZČU až nyní. Žalobu Zachariáš podal totiž už vloni 17. prosince.

„Do minulého pátku řešil tuto kauzu František Korbel, který se ale stal náměstkem ministra spravedlnosti (odcházejícího děkana právnické fakulty Jiřího Pospíšila). Nemůže už tedy školu zastupovat. Univerzita se s problémem seznámila teprve před týdnem,“ vysvětluje prodlevu rektor ZČU Josef Průša. Doplňuje, že nebudou tisku poskytovat výstupy z jednotlivých jednání, pouze přiznal, že přesvědčovat chce Zachariáše odstupným. „To nemá cenu tajit, stejně by to vyšlo najevo,“ řekl Průša.

Zachariášův právní zástupce Josef Havlůj předběžně uvedl, že očekává od ZČU omluvu. „Ta kauza byla uměle vyvolána, můj klient se stal obětním beránkem,“ řekl. Na schůzce s vedením ZČU bude chtít dosáhnout zrušení výpovědi a bude se snažit dohodnout na otázce dalšího setrvání Zachariáše na fakultě. Zachariáš výpověď dostal vloni od nového vedení fakulty v čele s Jiřím Pospíšilem. Pospíšil mu v říjnu zrušil pracovní poměr pro poškození dobrého jména fakulty i univerzity. Zachariáš ale odmítl ze školy odejít, fakulta ho musí až do vyřešení sporu nadále platit jako zaměstnance. Schůzka obou stran by se měla uskutečnit 5. srpna.

Pospíšila rektorova nabídka překvapila. Mimosoudní jednání totiž vzhledem k Zachariášovým požadavkům nepřipadalo v úvahu. „Pokud se univerzita omluví, bude to výsměch všemu, co představuje,“ sdělil ministr Deníku.

Pospíšil se nebrání možnosti odstupného, pokud by to znamenalo Zachariášův odchoz z fakulty. „I když přiznávám, že to není způsob, který bych uznával, a příliš štědrý bych také nebyl. Soudní jednání se ale může táhnout, a my jej stále musíme jako zaměstnance. Jeho požadavky jsou ale nereálné, univerzita na ně v žádném případě přistoupit nesmí,“ říká Pospíšil.

Proděkan právnické fakulty a největší favorit na post děkana, Karel Eliáš souhlasí, že pro fakultu je prioritní, aby Zachariáš už na fakultě neučil. „Je nám celkem jedno, jak se dosáhne tohoto výsledku. Kdyby třeba jednání vyústilo v řešení, že pan docent Zachariáš uzavře se ZČU dohodu o skončení pracovního poměru, tak by nám to nevadilo,“ uvedl. Peníze, které nyní zachariášovi vyplácí, by mohla využít na mladé asistenty a podobně. V případě soudního sporu včetně případných odvolání by se kauza mohla protáhnout i na dva roky.

Dalším zaměstnancem, který odmítl dobrovolně ze školy odejít a brání se soudní cestou, je bývalý proděkan Ivan Tomažič. Právě jeho kauza s opsanou dizertační prací spustila loni v září celou aféru na plzeňských právech. U soudu se údajně brání také bývalý šéf akademického senátu Daniel Telecký. Podola v jejich věcech zatím pověření od rektora nedostal, takže se nevyjádří k tomu, jak u nich bude ZČU postupovat.