Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša ji chce v pondělí požádat, aby předložila doklady o svém řádném studiu. Pokud tak Řápková neučiní, hrozí jí odebrání magisterského titulu. Řápková se nařčení brání, na právnickou fakultu podává trestní oznámení za ztrátu jejích záznamů a diplomové práce.

„Za ztrátu diplomové práce paní primátorka samozřejmě nemůže, to je problém fakulty. Na žalování fakulty v této věci má samozřejmě právo,“ uvedl Průša. Kolem studia Řápkové ale panuje mnoho nejasností. „Nepodařilo se nám dohledat potřebné podklady. Chtěli bychom po ní, aby nám je tedy předložila. Měla by mít například výkazy ve svém indexu, tedy záznamu o studiu, že zkouškami skutečně prošla. Zatím se nám to nepodařilo potvrdit,“ říká Průša.

Podle něj by primátorka měla doklady o studiu doložit zhruba do deseti dnů. „Ona je pravděpodobně nemá, jak se již dříve vyjádřila. Pak teprve budeme jednat dále o odebrání titulu. Protože ve vedení univerzity jsme právní laici, najmeme advokátní kancelář. Byli bychom neradi, abychom jen z důvodu, že něco přehlédneme, soudní pře prohrávali,“ vysvětluje rektor.

Chomutovská primátorka se podivuje nad nestandardním chováním vedení Západočeské univerzity, které jí vůbec nekontaktovalo, přesto rektor prohlásil do medií, že má předložit důkazy o svém studiu, jinak jí odejme titul.

„Nikdo z univerzitě mě za celou dobu trvání kauzy nekontaktoval a žádné dokumenty nepožadoval. Je zřejmé, že už ztratili soudnost. Fakulta evidentně nemá žádné dokumenty, které by prokazovaly moje pochybení, tak se snaží věc zahrát tímto způsobem do autu, budu se ale bránit,“ uvedla Řápková. Primátorka má prý diplom podepsaný přímo rektorem Průšou, nechápe tedy, jaké důkazy by chtěl předložit. Kauza je podle ní zpolitizovaná. „Podávám na fakultu trestní oznámení, vedení je zaujaté,“ uvedla primátorka.