Deníku Právo to sdělil rektor univerzity Josef Průša. Hosman odevzdal v roce 2002 naprosto totožnou práci s bakalářkou rovněž bývalého velitele strážníků Radoslava Sládka. Ten ji ale napsal o rok dříve. Hosman to na plzeňských právech dotáhl až na titul JUDr. a hrozí mu tedy, že přijde i o něj.

V prověřovaných pracích se Hosmanova bakalářka, ačkoliv se veřejně srovnávala již před rokem v médiích, neobjevila. Vedení univerzity slíbilo, že se případem bude zabývat až po otázkách deníku Právo. „Hned ve čtvrtek 23. září se obrátím na vedení fakulty, aby nám dalo příslušný podnět,“ uvedl Právu rektor, který nepochybuje, že v této konkrétní kauze skutečně dojde až na odebrání titulu. „Je to zcela průkazné,“ dodal Průša. Deníku se jeho vyjádření, proč se univerzita kauzou bude zabývat až nyní, sehnat nepodařilo.

Telefon ve čtvrtek nezvedal ani Hosman. Před rokem Deníku při telefonickém hovoru tvrdil, že o tom, že jeho bývalý nadřízený dělal práci na stejné téma, vůbec nevěděl. „Práci jsem dělal sám, použil jsem zřejmě stejnou literaturu a zdroje, takže nepopírám, že se v některých citacích shodujeme,“ uvedl tehdy Hosman. Zda je jeho práce plagiát nebo ne, měla podle jeho slov posoudit univerzita. „Pokud rozhodne, že ano, budu to respektovat a smířím se s odebráním všech titulů,“ dodal před rokem Hosman.

Proděkan právnické fakulty Petr Bezouška zatím od rektora žádnou informaci o tom, že by požadoval podnět nedostal. „Byl jsem u státnic, tak je možné, že se mi jen nedovolal. Pokud chce podnět od fakulty, dáme mu jej,“ říká Bezouška. Zatím to vypadá, že Hosman bude jediným, kdo o titul přijde.

„Ještě se prověřují magistři a tam by také mohl být kandidát na odebrání titulu. Za studenty, kteří přestoupili z programu celoživotního vzdělávání do bakalářského programu nese zodpovědnost vedení, které to umožnilo. Prý se ale nejedná o trestní čin,“ uvádí Bezouška a dodává, že ho to lidsky velice mrzí, ale že právo se někdy bohužel se spravedlností míjí.