Po lékařské prohlídce ve varnsdorfské nemocnici a krátkém výslechu na policii byl propuštěn. Růžička o sobě nedal vědět od 18. listopadu, kdy odešel ze svého bydliště v Praze. Bylo po něm proto vyhlášeno celostátní pátrání. Podle informací Deníku se děkan letos ztratil již podruhé; na několik dní záhadně zmizel i v létě. Ani tehdy se mu ale nic nestalo.

O tom, že se u nich našel pohřešovaný muž, neměli v pondělí ráno v Dolním Podluží ani tušení. „Přečetla jsem si to až na internetu,” uvedla zaměstnankyně místního obecního úřadu.

Policisté mezitím převezli děkana do nemocnice. „Po ošetření byl propuštěn. Policisté si ho následně odvezli,” řekl ředitel varnsdorfské nemocnice Václav Jára. To, že děkanovi nic není, potvrdil i děčínský policejní mluvčí. „Je naprosto v pořádku, vyzvedla si ho rodina a odvezla ho domů,” uvedl Vojtěch Haňka.

Zůstává proto záhadou, jak a proč se Růžička na Šluknovsku objevil. V pátek, kdy se ztratil, měl totiž domluvené jednání na plzeňské fakultě. Tam ale nedorazil.

„Pan Růžička u výslechu prohlásil, že se nestal obětí trestného činu. A ani žádný trestný čin nespáchal. Proto nebyl nejmenší důvod jej dále zadržovat. Pro policii tím tento případ končí. Kde celé dny byl, si nyní bude muset vysvětlit jinde,” prozradil Deníku zdroj dobře obeznámený s vyšetřováním.

Na Západočeské univerzitě se zprávu o Růžičkově nalezení dozvěděli ve chvíli, kdy začínala schůzka vedení, která měla právě děkanovu absenci řešit.

„Jsme rádi, že se našel a je živý. Teď si přejeme, aby se prošetřil jeho zdravotní stav a aby se mu dařilo dobře,” řekla rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová. Podle ní může být vysvětlení jeho zmizení více. „Nevíme, zda rodině neřekl, že někam jede, a oni si to nevysvětlili jinak. A i tím, že měl vypnutý telefon, tak jestli si třeba nechtěl odpočinout a být úplně sám,” dodala.

Podle rektorky je dnes fakulta plně stabilizovaná. Proděkani pracují a mají rozdělené odpovědnosti. „Je to, jako kdyby měl děkan dovolenou. Proto se k tomu minimálně týden nebudeme vyjadřovat, protože nemáme informace. Budu čekat, až se mi ozve a sám podá vysvětlení,” dodala.

„Tenhle týden pan Růžička neučí. Přednášky má pouze sudé pondělky. Kdyby ještě nemohl v příštím týdnu přijít na hodinu, zastoupí ho vedením určený kolega,” doplnila mluvčí univerzity Kamila Kvapilová.

Fakulta musí nejpozději do dnešního večera podat rozklad proti odebrání akreditace doktorského studijního programu, o niž přišla počátkem listopadu verdiktem ministerstva školství. Rektorát čeká na konečné stanovisko proděkanů a o rozkladu rozhodne dnešní mimořádná porada vedení.

Pokud by děkan situaci nezvládal nebo cítil zdravotní problémy, může odstoupit. Odvolat by ho mohl pouze akademický senát fakulty, jehož verdikt schvaluje rektor. Rektorka ho může odvolat pouze tehdy, pokud jí to odsouhlasí fakultní a univerzitní senát.

Děkana kritizoval ministr

Podle informací Deníku Růžička těžce nesl kritiku, která se na jeho osobu dlouhodobě valila kvůli vedení fakulty. Počátkem letošního listopadu, kdy fakulta ztratila právo udělovat titul JUDr., Růžičku obvinil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) z toho, že za neutěšený stav na škole nese vinu. Růžička se prý dopustil manažerského selhání, protože se nedohodl na spolupráci s Karlem Eliášem, jenž patřil k reformnímu křídlu na fakultě.

Profesor mezinárodního práva Květoslav Růžička je od listopadu 2010 v čele Právnické fakulty ZČU v Plzni, kterou před jeho nástupem zmítala aféra s rychlostudenty. Jeho jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou a kde byl jedním z rozhodců. Ti v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody 8,9 miliardy korun.