VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita pomáhá znevýhodněným studentům překonávat bariéry

Plzeň – Každý problém má své řešení, tvrdí Informační a poradenské centrum (IPC) Západočeské univerzity v Plzni. Studentům a uchazečům o studium nabízí hned celou řadu služeb. Patří mezi ně poradenství k přijímacímu řízení a při studiu, vyřizování administrativních záležitostí ohledně poplatků za studium, nebo psychologickou a právní poradnu.

26.12.2015
SDÍLEJ:

První vzdělávací cesta do Francie. Foto: archiv ZČU

„Dále v rámci Centra poradenských a podpůrných služeb (CPPS) poskytujeme i podporu pro studenty se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) či studenty socioekonomicky znevýhodněné," říká vedoucí centra Pavla Hrabačková.

Studenti, kteří mají tělesný nebo duševní handicap či trpí poruchou učení, tak mají nárok na individuálnější přístup již od přijímacího řízení. „Upravíme řízení podle typu handicapu uchazeče o studium, později i studijní plány a zajistíme zpřístupnění studijních materiálů, podle potřeb studenta," vysvětluje vedoucí. V rámci studia může student využívat všech služeb nabízených v IPC, a zároveň služeb CPPS.

„Naší vizí není jen poskytovat servis studentům, ale zkoušet nové věci, být otevření a hlavně bořit bariéry. Jsou totiž často zbytečné a studentům, kteří by mohli být jinak úspěšní, znesnadňují jejich studium. Také dohlížíme na to, aby naše služby nebyly zneužívány a aby nebyly narušeny nároky na studenta. Cílem je umožnit studium studentům a potencionálním uchazečům jej zpřístupnit," vysvětluje Hrabačková.

Centrum se zapojuje i do projektů, jež rozvíjí oblast vzdělávání osob se SVP. Tento rok například na ZČU skončil projekt Rovné příležitosti pro všechny, díky kterému vznikly mnohé zajímavé aktivity. Měly za úkol dovednosti zapojených studentů co nejvíce rozvíjet. Patří mezi ně i pořádání krátkodobých mezinárodních vzdělávacích cest za asistence pracovníků IPC. „Díky spolupráci se zahraničními univerzitami a institucemi měli studenti možnost využít nabízených zahraničních stáží. Mohli okusit aspoň na krátkou dobu studium v zahraničí," říká Hrabačková.

Cílem projektů je studenty motivovat, rozvíjet a dodávat jim sebevědomí. To se rozhodně podařilo u Martina, studenta technického oboru, který navštívil Holandsko. „Nejvíce mi dal okamžik, kdy jsem si šel sám koupit pití do stánku. Zní to zvláštně, ale tohle byla první chvíle, kdy jsem překonal svůj psychický problém s mluvením v angličtině. Od té doby se nebojím v cizině anglicky promluvit, i když vím, že jsem to s největší pravděpodobností řekl špatně," svěřuje se student. Martin se nyní hlásí se také na studijní pobyt přes Erasmus. „To je podle nás pracovníků ten největší úspěch," dodává Hrabačková.

Autor: Redakce

26.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení