„První doložené zápisy o statku pocházejí z roku 1730,“ uvedl správce objektu Martin Maule s tím, že nejcennější na hospodářské usedlosti je původní raně klasicistní obytná budova, v níž je i pec na chleba. Zájemci si budou moci díky Dnům evropského dědictví prohlédnout i přilehlou sýpku, stodolu či stáje. „Kousek 18. století mezi paneláky je obrovská rarita. Tento statek je perlou bolevecké návsi,“ podotkl starosta Lochotína Miroslav Brabec, podle něhož by mohlo být stavení využíváno i školami – například k výuce historie či vlastivědy.

Statek U Matoušů by se mohl podle památkářů stát centrem kultury na sídlišti. Obytná část by se stala muzeem skanzenového typu. „Ale chceme to tu oživit,“ upozorňuje David Růžička z plzeňské pobočky Národního památkového ústavu. V plánu jsou tak výstavy, divadelní představení nebo koncerty. „Spolupráci jsme nabídli i metodistům, kteří sídlí vedle,“ dodal Růžička.

Veškeré opravy by měly být hotovy do roku 2015. V tuto chvíli je zrekonstruovaná střecha na stájích a také krov na sýpce. Celkové náklady na opravu unikátní usedlosti přesáhnou dvacet milionů korun. Ročně přijde provoz statku na 25 tisíc korun.

V obytné budově, v níž lidé žili ještě na začátku 21. století, je dosud původní vybavení, které se dochovalo po předchozích majitelích. Mezi ty nejvýznamnější patřila rodina Reisova. A proč se na statku říká právě U Matoušů? „Přesně to nevíme, ale určitě byl jeden z prvních majitelů právě toho jména,“ míní správce Maule. Statek se v původní podobě dochoval podle něj i proto, že v něm bydleli komunisté. „Kvůli disidentům by ho určitě nikdo nezachraňoval, to by lehl popelem,“ dodává správce.

Obytná budova má několik místností, v jedné je knihovna, další se říká dívčí světnička. K ní se váže zajímavá pověst. „Traduje se, že každé ženě bez rozdílu věku, se po překročení práhu vrátí panenství. Jestli to funguje, musí návštěvnice vyzkoušet samy,“ směje se Martin Maule.

V prostorách sýpky budou v sobotu k vidění díla studentů Střední soukromé uměleckoprůmyslové školy Zámečeku. Znovu se vrata statku otevřou nejdříve před Vánoci. „Chtěli bychom tu připravit program s oživením, ale zatím nic není jisté,“ doplňuje památkář Růžička.