„Pro celníky rentgen znamená výrazné zjednodušení práce. Vyložit a zkontrolovat plný kamion může trvat i několik hodin. Při použití rentgenu ale nad kamionem přejede během tří minut rameno, které snímá obsah nákladu a obraz přenáší na obrazovku počítače. Celá kontrola tak včetně předložení dokladů trvá asi deset až dvacet minut,“ vysvětlila mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Od pondělka do středy zakotvil rentgen na dálničním oddělení policie ve Svojkovicích. Celníci ho po tři dny využívali ke kontrolám kamionů na dálnici D5. Prohlédli jich na 60. „Díky rentgenu odhalili dokonce i pět lahví vína, které spolu se stavebními díly převážel kamion jedoucí z Rumunska do Německa. Řidič záhy přiznal, že víno si takto mezi sebou posílají pracovníci firmy, pro niž jezdí,“ uvedla Blahutová. Pomocí rentgenu také celníci zkontrolovali například 17 kontejnerů, v nichž do České republiky dorazilo zboží z Číny.

Rentgen používají celníci také na letišti v pražské Ruzyni a na hraničních přechodech. „Zaznamenali jsme i případ, kdy rentgen na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří odhalil kamion, který vezl kromě nákladu i několik běženců. Dvakrát také objevil zásilku drog a několikrát nelegální dovoz cigaret,“ doplnila Blahutová.

Mobilní rentgen používají celníci v České republice už od roku 2005. Obsluhují ho vždy tři speciálně vyškolení pracovníci. Ti musí používat ochranné obleky proti rentgenovému záření a docházejí na pravidelné lékařské prohlídky. Přísná jsou i opatření při samotné kontrole vozidel. Ve chvíli, kdy je rentgen v činnosti, musí být všichni lidé minimálně 50 metrů daleko.