V noci ze 16. na 17. dubna to bylo právě 80 let, kdy začaly na Dobřany padat bomby, jimiž se Spojenci snažili zasáhnout pro válčící Německo strategicky důležitou plzeňskou Škodovku.

Navigátoři si však spletli plzeňskou zbrojovku s psychiatrickou léčebnou v deset kilometrů vzdálených Dobřanech. Následky byly pro malé město na jižním Plzeňsku tragické. Bombardování si vyžádalo více než 200 obětí.

V průběhu necelé hodiny dopadlo tu noc na rozlehlý komplex psychiatrické léčebny, celé Dobřany a nedalekou Novou Ves více než 600 tun bomb. Ze 750 dobřanských domů zůstalo nepoškozených jen asi 200. Chyba v navigaci způsobila smrt 100 pacientům léčebny, 35 civilistům a 60 německým vojákům. V Nové Vsi zahynulo 11 civilistů.

Avro Lancaster OL-Y No. R5852 od 83. Squadrony. Letoun ze shodného výrobního bloku je podobný jako No. R5622 sestřelený nad Dobřany.
První nálet nad Plzeň se nepovedl, zničil velkou část Dobřan

Jako další možná příčina omylu se uvádí i zasažení jednoho z naváděcích letounů, který se ve snaze o nouzové přistání dostal až nad Dobřany a zmátl tak posádky dalších naváděcích letadel. „Říkalo se také, že posádky cíl vůbec neviděly a bomby jen odhodily jen proto, aby s lehčími letadly mohli rychleji zmizet z německého dosahu," říká Jiřina Rottenbornová.

Ta tehdy s rodiči a sourozenci bydlela v Líních, její tatínek mířil na kole do Dobřan přes Novou Ves. Když viděl tu zkázu, rychle se vrátil k nám domů. „Byla pobořena řada domů, skoro zmizel les za Novou Vsí. Vážně škody utrpěla i šachta Dobré štěstí," ukazuje na fotkách.

Její rodina spojencům nálet nevyčítala, po osvobození se rodiče s Američany stýkali. „Maminka jim přišívala utržené knoflíky na uniformy, oni ale chodili hlavně za mojí o deset let starší sestrou," usmívá se. „Tehdy jsem také poprvé viděla pravého indiána. Musel spát odděleně od ostatních vojáků, nikdo s ním nechtěl sdílet ložnici," vypráví.

Pietní akt na náměstí T.G.M. v Dobřanech k 80. výročí spojeneckého náletu
Dobřany uctily oběti náletu. Přišli i pamětníci

Sama se později do Nové Vsi provdala a cenné fotografie získala od svého tchána. „Pak jsme se odstěhovali do Plzně. Říkalo se, že se letiště zvětší a domy zbourají. Kdo mohl, je prodal, většinou vojákům. Nakonec se ukázalo, že jsme odcházeli zbytečně," krčí rameny.