Plzeňská radnice chce stavět nové městské byty. Měly by sloužit především lidem, kteří nedosáhnou na komerční nájem a potřebují levnější malometrážní byt. „Půjde o 18 nových domů se 192 bytovými jednotkami o rozloze mezi 32 a 46 čtverečním i metry,“ upřesnil radní města pro správu nemovitostí David Šlouf (ODS). Byty doplní obchod a také zázemí pro sociální služby.

Byty zejména pro seniory, samoživitele, hendikepované lidi nebo pro mladé rodiny, které potřebují někde začít, vyrostou ve skvrňanské čtvrti Zátiší za čerpací stanicí na Domažlické ulici. Zaberou více než čtyřhektarovou plochu, kde dnes stojí 23 domů ve špatném technickém stavu. Byly vystavěny jako válečné reparace a dodnes v nich bydlí kolem 230 nájemníků.

Podle plánu radních se tyto domy zbourají a postupně do roku 2021 by je měly nahradit nové městské nemovitosti. Radnice počítá, že jejich výstavba bude stát kolem 310 milionů korun. „Zhruba polovina půjde z městského rozpočtu, druhá z výnosu z prodeje bytů na Sylvánu,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Nájemníkům, kteří se ze staré zástavby budou muset vystěhovat, nabídne radnice náhradní byty. „Buď v nich pak zůstanou, nebo se budou moci vrátit do nových na Zátiší,“ vysvětlil Šlouf.

Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který má ve své gesci bezpečnost ve městě, potvrdil, že Zátiší je lokalitou, jež má sociální a bezpečnostní problémy. „Dvakrát denně sem vyjíždí městská policie kontrolovat hřbitov,“ poznamenal Zrzavecký a připomněl zvýšenou kriminalitu související s ubytovnami či prostitutkami kolem Domažlické. Je tu i značná koncentrace lidí, kteří nepracují a pobírají sociální dávky. „Chceme to změnit,“ prohlásil primátor.

Podle Luďka Sýkory z katedry sociální geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který s radnicí na projektu spolupracuje, je to možné. Plzeňský projekt městského bydlení spojeného se sociálními službami považuje v Česku za unikátní počin. „Aby se z toho ale nestalo ghetto, bude muset radnice udržet stav, aby tam žilo maximálně tak 40 lidí pobírajících dávky,“ prohlásil Sýkora. Zbytek by měli být lidé jako třeba senioři, hendikepovaní, oběti domácího násilí, žadatelé o byt v tíživé situaci či mladé rodiny.