Ve funkci nahradil Yvonu Kreuzmannovou, s níž ředitel Tomáš Froyda neprodloužil smlouvu. „Je to světově uznávaný tvůrce, který má velké zkušenosti s evropskými projekty. Navíc má vazby i na jiné umělecké žánry, což je pro náš projekt důležité. A dokáže dávat lidi dohromady,“ uvedl Froyda, který se Formanem před lety seznámil jako ředitel plzeňského festivalu Divadlo.

Akce je třeba zajistit ještě letos

Dosazením Formana chce vyvrátit názory, které tvrdí, že vše kolem titulu se soustředí pouze na region a nemá celorepublikový ani evropský rozměr. „Myslím, že tímto krokem jsem tyto hlasy rozptýlil,“ dodal ředitel. Nový šéf bude mít na starosti hlavně programovou stránku projektu. „Letošní rok se bude věnovat hlavně zajišťování těch nejambicióznějších a nejatraktivnějších akcí. Jejich organizace je finančně i časově velmi složitá. To bude Petrův úkol. Velkou výhodou mu určitě bude jeho renomé,“ doplňuje Froyda.

Kdo mu šéfuje, zjistil herec ze zpráv

Ne všichni z týmu Plzeň 2015 jsou ale s děním okolo vybírání nového uměleckého šéfa nadšeni. „Mrzí mě, že hned na začátku roku projekt dostal takovou ránu. Měl přinést něco nového, co neznáme. Má mít obrovský přesah. Nerad bych, aby se proměnil v něco všedního.“ uvedl herec a režisér Vilém Dubnička.

O Formanově jmenování se dozvěděl z médií. „Je to zvláštní, že si ráno otevřete zprávy a zjistíte z nich, kdo je vašim šéfem. Petr Forman je významná kulturní osobnost. To je ale Yvona Kreuzmannová také,“ dodává Dubnička. Věří ale, že situace kolem projektu se brzy zklidní.

Šéfka správní rady Plzeň 2015 Marcela Krejsová připomněla, že Forman je člověk s velkou všestranností a také významnými vazbami do uměleckých kruhů v zahraničí. „Má velký záběr, třeba teď režíruje operu,“ poznamenala Krejsová. To, proč padla volba právě na Formana, a on ji přijal, má podle ní souvislost také s připravovaným kulturním centrem pro alternativní umění na Světovaru. „Právě k tomu on má blízko,“ uvedla Krejsová.

Z toho, že by divadelník, který vystupuje v Divadle bratří Formanů a v tomto týdnu uvede jako režisér premiéru v Národním divadle, neměl na manažerský post v Plzni čas, Froyda strach nemá. „Nevím o žádných jiných projektech, které by mu neumožňovaly věnovat se šéfování naplno. Když jsem jej oslovil, velmi jej to potěšilo, vůbec nemůže být řeč o nějakém přemlouvání,“ konstatuje Froyda.

Forman hrál společně se svým divadlem v Plzni několikrát. Dokonce se tu odehrála česká premiéra představení Obludárium.

V rámci Skupovy Plzně se v Západočeském muzeu konala před časem výstava zachycující tvorbu Divadla bratří Fromanů.