VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělci půjdou do nové budovy. Připomíná tovární halu

Plzeň - Velké změny přichystali v nedávné době na Ústavu umění a designu (UUD) na ZČU v Plzni. O novinkách jsme si povídali s ředitelem UUD Josefem Mišterou.

20.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Příští rok bude dostavěna a uvedena do provozu nová školní budova. Co to pro ústav znamená?
Vstupuje tak do závěrečné fáze svého rozvoje. Uchazeči o studium, pokud prokáží u přijímacího řízení dostatečný talent a budou přijati, nastoupí do prvního ročníku studia již v této nové budově. Skončí tím dosavadní provizorní dislokace ústavu, který fungoval poněkud roztříštěně na osmi různých adresách v rámci Plzně. Nyní bude výuka probíhat doslova pod jednou střechou.

Jak budou prostory vypadat?
Dispozice budovy připomíná tovární haly, kde lze velmi variabilně proměňovat vnitřní prostor podle potřeb jednotlivých oborů, podle toho, jak budou eventuálně vznikat či zanikat, expandovat nebo stagnovat.

Co nového se chystá v souvislosti se samotným studiem?
Akreditační komise v tomto roce odsouhlasila vznik řady nových specializací, které byly doposud vyučovány jako součásti výuky v oborech s pestrou studijní náplní. Nyní už nebude komiks vyučován pouze dva semestry v rámci Ilustrace, stejně tak grafika, či malba. Právě kvůli nové akreditaci se v tomto akademickém roce uskuteční přijímací řízení na bakalářské obory dvakrát. Poprvé v obvyklém termínu, v prvním lednovém týdnu a podruhé na konci března. Již v prvním přijímacím řízení se může uchazeč zacílit na nově vzniklé specializace. Ty v jakési pomyslné spádové oblasti školy, kterou představují západní a jižní Čechy, dosud chyběly.

Mohou na vaši školu pouze studenti, kteří za sebou mají střední umělecké odborné školy?
Ne, UUD dává možnost studovat umělecké obory i středoškolákům, kteří se podobným oborům dosud nevěnovali.

Jaký je v současné době zájem o studium na vaší škole?
Den otevřených dveří, který se konal čtvrtého listopadu, navštívil velký počet zájemců. UUD přijímá více studentů, než je obvyklé u srovnatelných škol. Kvůli tomu pak samozřejmě v průběhu studia tříletého bakalářského oboru, který je zde nejkratším bakalářským uměleckým oborem v naší republice, studenti, kteří tuto šanci neuměli využít, odpadají. Tento systém samozřejmě školu zatěžuje – vyplývají z toho větší nároky na pedagogy, prostory ateliérů a dílen. Domnívám se ale, že se vyplatí něco investovat do nalezení talentovaných studentů, kteří z nějakých důvodů studovali jinou střední školu než uměleckou, přesto že jejich talent je zřetelný.

Podle jakých kritérií studenty přijímáte?
Komise se při přijímacím řízení snaží rozpoznat talent studenta. Snaží se otestovat spíše, jak myslí, než jak šikovné má ruce. Dovednost lze vypěstovat, zatímco s nadáním se již člověk musí narodit. Jak řízení přijímací, tak veškeré další hodnocení umělecké tvorby studenta v průběhu studia i na jeho konci probíhá komisionelně a rozhoduje o něm vždy řada významných pedagogů, což zamezuje možnosti subjektivního hodnocení.

Zapojí se UUD do projektu Plzeň 2015?
Ústav sehrál významnou roli už při kandidatuře a nyní se snažíme připravovat další projekty. Zapojujeme se aktivně do práce pro různé instituce, státní, krajské městské či soukromé. Důležitá je právě spolupráce s týmem Plzeň 2015.

Autor: Ladislav Vaindl

20.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ježíškova pošta na plzeňské radnici na náměstí Republiky. Zakoupené pohlednice orazítkuje paní poštmistrová speciálním vánočním kulatým razítkem.

Pošťačka už nabízí vánoční razítko na radnici

Česko zpívá koledy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Hokejový snajpr Kubalík pálí ostrými i pod Alpami

Plzeň – Před vyprodanou O2 Arenou v Praze zasáhne Dominik Kubalík do středečního zápasu Česko – Finsko z programu Channel One Cupu. Dvaadvacetiletý střelec je tak dál ve hře o účast na únorových olympijských hrách.

Chtějí hřiště a mají 17 milionů. Zbytek je však v nedohlednu

Plzeň - Fotbalový klub na Slovanech shání peníze na hřiště. Využili by ho fotbalisté i školáci.

Cirkus Trnka letí do Japonska

Plzeň - Jiří Trnka, plzeňský rodák, vytvořil loutky vzpěrače Šimšuly, klauna Kikiho, žongléra Nosariniho a akrobata Vrtinožky pro divadlo Josefa Skupy už před více než osmdesáti lety. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT