Cílem akce je umožnit návštěvníkům osobní setkání s umělci a také ukázat smysluplné a tvůrčí trávení volného času.

Více než 150 umělců – sochaři, malíři, grafici, šperkaři, designéři, filmaři i multimediální umělci - bude tvořit, vést workshopy či vystavovat svá díla. Zdarma otevřou i významné regionální výstavní síně - Galerie města Plzně, Západočeská galerie, klatovský PASK a další.

Do programu přispějí i výtvarné školy – od zájmových přes střední až po univerzitu. Všechny umělecké zastávky jsou zachyceny v mapě. „Ta obsahuje každoročně kolem 60 zastávek, kde se tvoří a vystavuje. Najdete ji v infocentrech a výstavních místech, a to nejen v Plzni, ale v celém kraji. Ve středu 21. září mapa vyjde také v příloze Deníku,“ říká Jana Brabcová, jednatelka společnosti Grafia, která akci pořádá. Záštitu nad akcí převzali ministr kultury Martin Baxa a primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Kromě tradičních aktivit, mezi něž patří třeba workshop figurální kresby pod vedením známého ilustrátora Borise Jirků a jeho žáků, přinese letos bohatý program i novinky. „Poprvé se zapojí Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara na Borech. Návštěvníci si budou moci prohlédnout celou fakultu, kam pohodlně dojedou tramvají č. 4. Řadu workshopů zde organizují ateliéry fotografie, grafiky, multimédií a malby. Díky tomu se zájemci mohou setkat s vyučujícími či studenty a nasát tak atmosféru pracoviště, které připravuje budoucí výtvarníky pro praxi. Také zde bude probíhat výstava International Shapes: Venus a projekce studentských filmů z dílny ateliéru animace,“ zve organizátorka na prohlídku studentských děl.

Část programu se poprvé odehraje také na Palubě Hamburk u hlavního nádraží, kde bude k vidění výstava Plzeň – město pro skvělý život. „Letošní ročník reflektuje i podporu ukrajinských umělců – někteří budou také vystavovat. Například v Galerii Ladislava Sutnara v Riegrově ulici vzniká projekt „Zaraz“, další ukrajinské vystavující najdete v Papírně,“ dodává Brabcová, která doporučila také návštěvu Knihovny města Plzně s dalšími tvůrčími workshopy a výstavou „Knihovnice umí více“, či výstavy v Západočeské galerii a Galerii města Plzně. Tradičně se opět zapojily Galerie v Alšovce, SUŠ a ZUŠ Zámeček, řada workshopů se chystá také v prostranství U Zvonu.

Změna místa nastala u oblíbených workshopů sochání do porobetonu a tvorby mozaiky. „Z bývalého Prioru se letos přesouvají do Papírny. Doporučujeme zájemcům registraci pracovního místa předem, aby měli rezervované nářadí a materiál. Na výstavy či workshopy v rámci Víkendu otevřených ateliérů je vstup zdarma, jen u některých zaplatíte malý poplatek za materiál, například u malování na hedvábí,“ pokračuje. U sochání z porobetonu či mozaiky se ale materiál neplatí.

Kromě workshopů v Papírně návštěvníci najdou více než 30 vystavujících umělců, sobotní část programu zde vyvrcholí ve 20.30 hodin neformálním setkáním s umělci na „Art Party“ u sklenky a živé hudby. Ani zde se vstupné neplatí.

Celou Plzní bude opět jezdit umělecká tramvaj, která má speciální jízdní řád, v centru Plzně najdou návštěvníci i oblíbenou vinnou stezku Art&Wine. „Mnoho rodin se každoročně na tento víkend připravuje a pojme ho jako rodinný teambuilding,“ doplnila Brabcová. Z workshopů si pak dospělí i děti odnášejí výtvory, které ozdobí rodinnou zahrádku či interiér. Mnozí návštěvníci využijí příležitost nakoupit s předstihem originální vánoční dárky.

Návštěvníci mohou rovněž vyhrát v několika soutěžích. Odměněni budou nejaktivnější návštěvníci, autoři nejhezčích snímků, videa a nejobdivovanějšího výtvoru, který na akci vznikne. Soutěží se i o cenu PMDP.

Celý program, registrace na workshopy i soutěže pro návštěvníky jsou na webu www.otevreneATELIERY.cz.