Ve večerní premiéře se na čerstvém pažitu představí německé Schalke 04, soupeř pro úvodní zápas vyřazovací části Evropské ligy. Jenže – zároveň hrozí, že sváteční duel vyvolá roztržku mezi věrnými fanoušky a klubem.

Důvod je jasný – ceny vstupenek. Lístky na zápas do Doosan Arény budou stát od 1200 do 2000 korun. Ultras už dali najevo, že na tribuny nevstoupí. Cena převažující magickou tisícovku ale dráždí i členy Pfans Viktorie, tzv. alkoturistů či obyčejné fanoušky. Klub kontruje tím, že jde o velmi atraktivní duel a připomíná, že fanouškům vyšel hodně vstříc během podzimní sezony. S cenami už hýbat nebude. „Tento krok se dá od klubu považovat za macešský, pro mnohé fanoušky i devastační. Zápas proto bojkotujeme. Jedině tak druhá strana možná pozná, že je někde chyba,“ píše tvrdé jádro příznivců na webu ultraside.cz.

Plzeňský klub si ale chybu v nastavení cen neuvědomuje. „Cenová politika je daná, přijde nám odpovídající důležitosti zápasu i atraktivitě soupeře. Navíc cenou 1200 korun za vstupenky za bránu jsme myslím fanouškům vstříc vyšli. Vím, že pár desítek příznivců není spokojeno, názory dalších nás ale utvrdily v tom, že hladina je nastavena přijatelně,“ konstatuje Pavel Pillár, mluvčí Viktorie.

S tím ale nesouhlasí ani jeden z vůdčích členů Pfans Roman Bakala. „Já jsem byl cenou zklamaný. Klub avizoval tento zápas jako poděkování, tedy pokud to nebylo jen špatně prezentováno, zároveň jde o první zápas na novém stadionu. Proto jsem očekával cenu pod tisíc korun,“ zmiňuje Bakala. Sazba 1200 korun je pro něj na hraně akceptovatelnosti. „Hodně lidí to ale prostě neakceptuje a není to ani tím, že by na to neměli. Na druhé straně chápu obavy ze spekulantů, pokud by šly ceny lístků dolů,“ připomíná Bakala.

Limit 1000 korun

Další příval kritiky se line ze strany tzv. alkoturistů – zkušených fanoušků sdružených kolem hospody Na Potravinách. „Dal jsem si vlastní limit tisíc korun. Když jsem viděl ceny lístků, v prvním návalu vzteku jsem prohlásil, že nejdu. Teď mám takové vlny, kdy střídám ano s ne,“ popisuje první pocity Jeňa Kešner, provozovatel restaurace.

Na místa k Bráně borců vždy chodilo (a zase bude chodit) stále kolem 20 až 40 lidí z této skupiny. „V tom, jestli půjdou na Schalke, je to tak půl na půl. Ani já nejsem pořád rozhodnutý,“ komentuje současný stav Kešner a zmiňuje pro něj přijatelnou cenu.

Cena se měnit nebude

„Kdyby to tak byla polovina, tedy od 600 do 1000 korun. To by bylo třeba rozumné pro kluky za bránu, dost často jsou to studenti, kteří nemají moc peněz. Přitom právě oni dělají na stadionu atmosféru,“ zmiňuje. Při slavnostní premiéře budou také nejspíš chybět barevně působivé obrazy tvořené Ultras, které zdobily ´domácí´ duely Viktorie v pražském Edenu. „Je to tak. Kluci z Ultras zase choreo připravovali, teď to prostě nebude,“ upozorňuje Kešner a přidává tvrdý argument. „Měla to být odměna fanouškům. A stadion postavilo město ze svého rozpočtu, z peněz, které dali Plzeňané, tedy i fanoušci.“

Viktoria ale změnu ceny nechystá. „Ceny měnit určitě nebudeme. Jenom připomínám, že jsme stanovili její hladinu i podle zkušeností dalších českých klubů v evropských pohárech. Myslím, že se snažíme vyjít fanouškům vstříc, dokázali jsme to už na podzim, kdy příznivci dostali zdarma lístky na zápasy v Kodani a Trondheimu. Na všechny domácí zápasy v Lize mistrů a s Kodaní v Edenu klub vypravoval na vlastní náklady speciální vlak,“ připomněl Pillár podporu klubu. Zklamaný z postupu klubu je ale i jeden z ´obyčejných´ fanoušků Radek Sutnar, který sice není stálým divákem ve Štruncových sadech, tažení pohárovou Evropou se ale zúčastnil. „Klub mluví o podpoře věrných fandů. Jenže tímto tozhodnutím právě stálé fanoušky trochu vyautovali,“ myslí si Sutnar.

Únorová premiéra se Schalke 04

Ceny vstupenek:
1200 Kč – za branky, rohy hlediště
1600 Kč – na novou východní tribunu, krajní sektory horního ochozu hlavní tribuny
2000 Kč – na hlavní tribunu – středové sektory

Kapacita arény: 11 700 diváků
Začátek prodeje: 30. ledna (30. 1. – 1. 2. – pro permanentkáře, od 2. 2. pro ostatní)

Úvodní hvizd: ČT 16. 2. 19.00