Rozřezávají sedačky v trolejbusu, sprejem pomalovávají nové fasády, ničí dětská hřiště nebo ´jen´ převrací popelnice a lavičky. Jedni kvůli nahromaděné frustraci, další z velké nudy, někteří jen proto, že v sobě mají pár panáků. Dělají různé věci, ale jedno mají společné – říká se jim vandalové a znehodnocují bez zjevné příčiny cizí majetek. Plzeňským vandalům by mohlo zatnout ´tipec´ připravované rozšíření kamerového systému. „Zatím máme ve městě 30 kamer, během tří let bychom se mohli dostat na stovku,“ slibuje radní pro bezpečnost Karel Paleček.
Zatímco většina současných monitorovacích zařízení slouží v dopravě na křižovatkách, nové ohlídají nebezpečné ulice. „Umístíme je tam, kde je složitější ochránit veřejný pořádek. Nejdřív se začne tzv. jádrem, potom budeme postupovat dál podle přání obvodů,“ upřesňuje radní. Podle něj je vandalismus nejrozšířenějším a nejhůř postižitelným trestným činem. „Strážník prostě nemůže stát na každém rohu,“ dodává. Městští policisté jsou motivováni bonusem při chytání černých lepičů plakátů.
Na lhostejnost občanů si radní nestěžuje. „Strážníkům pomáhá dost lidí, kteří zavolají na 156. Jde hlavně o převrácené popelnice nebo další vandalismus způsobený v noci po odchodu z nočních klubů,“ přibližuje situaci Paleček.⋌