Letní prázdniny se pomalu blíží ke svému konci a od září se na silnice vrátí opět plnohodnotný provoz. Řidiči, kteří se museli doteď potýkat s nejrůznějšími uzavírkami a omezeními v Plzni i na Plzeňsku, se konečně dočkají volného průjezdu. Alespoň někde.

Jedním z dlouho zmiňovaných míst jsou sady Pěta-třicátníků v Plzni. „Jezdím tudy každý den a zúžení pruhů je někdy docela o nervy," řekl Deníku řidič Tomáš Bílý. Stejně jako tisíce dalších řidičů, kteří místem denně projedou, se i on dočkal. Od pátku stavební práce na zastávkách MHD ustaly a místo je opět plně v provozu. „Bylo zde zdeformované původní dláždění, původní žulové kostky byly nahrazeny betonovou vozovkou" řekl Jan Weber z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které opravu realizovalo.

Rekonstrukce silnice u Mikulášského náměstí v PlzniŘidičům nedělá radost ani zákaz průjezdu pod železničním mostem v Mohylové ulici. Ten teprve nedávno prošel rozsáhlou přestavbou a nyní se pracuje i na nové silnici pod ním. Ta by měla být hotová za týden. Poté by měli v tomto místě mít řidiči na dlouhou dobu klid.

Rozsáhlá rekonstrukce stále probíhá na Mikulášském náměstí, kam až do 31. srpna nesmí jezdit auta. Opravy se v tomto případě velmi výrazně dotkly i plzeňské MHD. Tramvaje linky č. 1 a 2 už místem ale od zítřka projedou.

Řidiči jedoucí po Rokycanské třídě si naopak ještě počkají. Rekonstrukce mostu u Stavebních strojů potrvá až do prosince.

Větší bezpečnost

Omezení se ale netýkala jen Plzně. Velkou trpělivostí se donedávna museli obrnit řidiči ve Zbůchu, kudy vede frekventovaná silnice I/26 na Domažlice. „Rekonstrukce se týkala křižovatky ulic Plzeňská a V Sídlišti, kde velmi často docházelo k nehodám. Jsou zde nové chodníky, přechod a také dva silniční ostrůvky," okomentoval rekonstrukci starosta Jiří Hájek. Obec si od rekonstrukce slibuje zlepšení bezpečnosti chodců a zpomalení provozu na rušné silnici, kterou denně projedou tisícovky vozidel.

S komplikacemi musí ještě před koncem prázdnin počítat také řidiči na silnici I/20 u Losiné. „Je zde otevřený povrch a trhliny na stávající vrstvě vozovky, důvodem opravy je také prodloužení celkové životnosti vozovky," vysvětlil Jan Weber ze ŘSD.

Trhliny ve vozovce

O několik kilometrů dále na výjezdu ze Želčan směrem na kopec Vlčtejn pak řidiči museli do poloviny srpna projíždět kyvadlově. 
I zde se objevily na silnici trhliny. Mezi obcemi Chocenická Lhota a Kotousov na řidiče čekal stejný scénář. 
„V pondělí zde ještě doděláme vodorovné dopravní značení a oprava tím bude dokončena. Už zde není žádné dopravní omezení," dodal Jan Weber ze ŘSD.

V kontrastu se zmíněnými omezeními ta ostatní vypadají jako nevýrazná. Patří mezi ně například v pondělí končící stavební práce v Masarykově ulici na Doubravce, kde je vozovka zúžená na dva jízdní pruhy. Doprava je zúžená také v Druztové na severním Plzeňsku, kde probíhá úprava povrchu silnice. Práce zde mají skončit v neděli.