Pykají za to, že firma Broker Immobilien, která domky, v nichž bydlí, postavila, Plzni neplatí. A platit nebude, je totiž v insolvenčním řízení. Obyvatelé doubraveckého obvodu, kteří naopak za vše zaplatili řádně, mají nyní smůlu. Město není ochotno lampy zapnout, dokud nedostane peníze nebo komunikaci do své správy.

„Bydlí tady rodiny s malými dětmi, máme majetky na zahradách a všude kolem je absolutní tma. Jsme na samotném okraji města, za námi už je jen pole, takže sem nedosahuje ani žádné světlo z jiných ulic,“ říká jeden z místních obyvatel, ředitel Divadla Alfa Tomáš Froyda. Nechápe, proč na to, že město komunikaci během tří let ještě nepřevzalo a firma už neexistuje, musí doplácet obyvatelé.

„Svolal jsem na úterý jednání na Úřadě městského obvodu Plzeň 4, kde se budeme snažit tuto nepříjemnou situaci vyřešit,“ slibuje starosta Doubravky Michal Chalupný. Podle Froydy ale mohl obvod jednat už dříve. „Ptal jsem se na Správě veřejného statku, která má veřejné osvětlení na starosti, a o tom, že firma neplatí a k vypnutí proudu dojde, informovali obvod už před časem. Nedělo se ale nic,“ zlobí se Froyda.

Chalupný tvrdí, že obvod zasáhnout nesměl. „Nemohli jsme vůbec nic dělat, jsme pouze zprostředkovatelé mezi občany a správou statku, a dokud jsme neměli žádný podnět od občanů, nebylo co projednávat. Podnět mám od pondělí,“ vysvětluje starosta. Jakým způsobem problém vyřeší, prý v této chvíli ještě říci nedokáže. „Věřím ale, že řešení najdeme,“ míní.