VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uhlobaron: Berte uhlí, teplárnu za to nechci

Plzeň - S nabídkou, která se neodmítá, přijel do Plzně uhlobaron ze Sokolovské uhelné František Štěpánek. Městské teplárně dá uhlí na deset let za prakticky stejnou cenu jako dosud. Do teplárny přitom nechce majetkově vstupovat. Požaduje, aby dál zůstala ve vlastnictví radnice.

13.10.2011 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Štěpánek spolu s Petrem Pauknerem ze společnosti Carbounion Bohemia překvapili svou nabídkou všech osm zastupitelů, kteří si je v úterý pozvali na jednání o uhlí. Pracovní skupina teď městské radě jednomyslně doporučuje, aby nabídku využila a dlouhodobý kontrakt uzavřela. „Nedovedu si představit, že by radní toto doporučení nerespektovali a rozhodli jinak,“ potvrdil technický náměstek primátora a šéf pracovní skupiny Petr Rund (ODS). Radní mají tento bod na programu právě dnes.

Ještě minulý týden to přitom v Plzni vypadalo, že pokud město neobětuje kus teplárny, dojde mu uhlí a následně se zřejmě zvýší ceny tepla. „Až o čtyřicet procent,“ varoval generální ředitel Plzeňské teplárenské (PT) Tomáš Drápela. Ten ve středu Štěpánkovu nabídku komentoval slovy, že domluvit takový kontrakt se Sokolovskou uhelnou se snaží už od roku 2007, ale nebyl ho schopen uzavřít. Proto od roku 2009 dostávala teplárna uhlí ze Sokolova vždy jen na měsíc. „František Štěpánek teď prostě na schůzce vytáhl trumf z rukávu,” prohlásil Drápela s tím, že takové řešení vítá.

Sokolovská uhelná (SU) původně za dlouhodobou smlouvu požadovala 34 procent akcií teplárny. Reagovala tak na poptávku města, které začalo hledat partnera na dodávky uhlí.

Pracovní skupina nakonec zvažovala tři došlé nabídky – ze Sokolova, od nadnárodního holdingu EPH (navrhoval fúzi teplárny s Plzeňskou energetikou) a také od společnosti Czech Coal (nabízí uhlí výrazně dráž, ale bez majetkového vstupu).

Co teď vedlo generálního ředitele SU a také majitele dolu Františka Štěpánka k tomu, že obrátil a kus teplárny nechce? Zastupitelům vysvětlil, že mu o majetkový vstup nikdy nešlo a vlastně chtěl jen pojistku, aby jeho uhlí neskončilo v jiné firmě než v plzeňské teplárně, s níž léta obchoduje. Na dotaz města, zda podobně jako EPH nepožaduje podíl v teplárně, však pochopitelně zareagoval kladně. Po úterním jednání na plzeňské radnici má teď jako pojistka stačit účast zástupců ze Sokolova v představenstvu Plzeňské teplárenské, která bude dál stoprocentně patřit městu.

O tom, že František Štěpánek změnil nabídku na základě toho, že teplárna začala shánět dlouhodobý kontrakt na uhlí, je přesvědčen předseda představenstva PT Roman Jurečko (ODS). „Kdyby nevzniklo poptávkové řízení, tahle nabídka by nepadla. Dříve Sokolovská uhelná takovou smlouvu uzavřít nechtěla,“ míní Jurečko.

Zejména opoziční politici se netají radostí nad tím, že se poptávka po uhlí v Plzni nezvrtla v částečnou privatizaci nejbohatšího městského podniku, jehož hodnota se odhaduje na tři až čtyři miliardy korun. Plzeňská teplárenská je schopna vydělat až 500 milionů korun ročně a do městské kasy pravidelně odvádí kolem 150 milionů korun.

Kromě Štěpánka si v úterý politici vyslechli také upřesnění nabídky od Luboše Pavlase, generálního ředitele Czech Coalu. Minulý týden jednal s komisí Daniel Křetínský z EPH. Podle jeho modelu by fúze teplárny s Plzeňskou energetikou (EPH ji vlastní) přinesla městu 150milionovou dividendu po dobu deseti let. Ale město by ztratilo nad teplárnou stoprocentní dohled a vlastnictví.

I poté, co komise radním doporučila přijmout nabídku ze Sokolova, je EPH přesvědčeno, že fúze společností Plzeňská teplárenská a Plzeňská energetika by pro město Plzeň byla nejvýhodnější. „Jak z pohledu ekonomických i ekologických dopadů, tak z hlediska udržení dlouhodobé jistoty dodávek paliva,“ uvedl za EPH Martin Maňák.

Kdo se zajímá o Plzeňskou teplárenskou

Czech Coal

Podnik finančníka Pavla Tykače obchoduje zejména s hnědým uhlím a patří mu část dolů v mosteckém hnědouhelném revíru.

EPH

Je to investor v energetice a průmyslu. Vlastní ho ze 40 %PPF Group a PPF Partners, dalších 20 % patří Danielu Křetínskému, který odpovídá za manažerskou správu.
Zbývajících 40 %akcií vlastní J&T, což je finanční gigant s majetkem kolem sta miliard korun. EPH vlastní řadu strojírenských podniků, několik bank i fotbalovou Spartu.
V Plzni mu patří Plzeňská energetika.

Sokolovská uhelná

Vlastní uhelné doly, generální ředitel je František Štěpánek, Plzeňské teplárenské léta uhlí dodávala.
Nyní nabízí Plzni uhlí společně se společností Carbounion Bohemia.

Co se děje kolem městské teplárny

Dlouhodobý kontrakt na levné uhlí od Sokolovské uhelné vypršel teplárně loni, od té doby dostává uhlí vždy jen na měsíc.
Představenstvo teplárny tvrdilo, že poslední dodávka má přijít na konci října, do té doby musí město, které Plzeňskou teplárenskou stoprocentně vlastní, rozhodnout, co dál.
Aktuálně se rozhoduje mezi třemi nabídkami.
Sokolovská uhelná spojená s firmou Carbounion Bohemia dříve požadovala za příslib dalšího levného u uhlí 34% podíl akcií.
Nyní jí stačí dva zástupci v představenstvu PT, podnik bude ale dál vlastnit město.
Druhý zájemce, společnost EPH, chce teplárnu sloučit s Plzeňskou energetikou.
Třetí variantou je dražší uhlí od Czech Coalu bez jakéhokoli majetkového vstupu.
Komise zastupitelů v úterý městské radě doporučila přijmout nabídku Sokolovské uhelné.
Radní budou rozhodovat dnes, zastupitelstvo na mimořádném zasedání 25. října.
Znovu by měli přijet zástupci všech tří firem.

ANKETA: Co vás přesvědčilo, abyste podpořil nabídku Sokolovské uhelné před EPH a Czech Coal?

Vyjednáváním o kontraktech na uhlí a dalším směřování Plzeňské teplárenské pověřila radnice skupinu osmi politiků, jíž předsedá náměstek primátora Petr Rund. Každá z politických stran v zastupitelstvu nominovala do skupiny svého zástupce, který se mohl účastnit všech jednání.

Komise v úterý jednomyslně doporučila radním, aby uzavřeli kontrakt na dodávky ze sokolovského uhelného revíru. Zeptali jsme se každého ze členů, co konkrétně jej přesvědčilo.

Zástupci všech společností, s nimiž město jednalo, by se měli objevit ještě na mimořádném zasedání městských zastupitelů 25. října, kde mohou své nabídky prezentovat kompletnímu zastupitelskému sboru. Ten bude mít při rozhodování poslední slovo.

Dnes bude jednat o uzavření kontraktu městská rada. Je nepravděpodobné, že by radní doporučení pracovní skupiny nerespektovali.

Vladimír Duchek, Pravá volba pro Plzeň
Klíčové je pro mě to, že Sokolovská uhelná nepodmiňuje dodávky uhlí prodejem části teplárny. Jejich cenová nabídka se jeví jako velmi přiměřená a měla by zajistit dlouhodobou prosperitu teplárny.

Tomáš Jílek, TOP 09
Pouze to, že město si zachová stoprocentní kontrolu nad teplárnou jako strategickým městským podnikem. Z hlediska dlouhodobého rozvoje mě ale jako ekonoma přesvědčila nabídka EPH.

Jiří Bis, ČSSD
Nabídkou Sokolovské uhelné získáváme uhlí, na které jsou plzeňské teplárenské kotle stavěné, a je to dodavatel, kterého dobře známe. A nemá požadavky na majetkové manipulace s teplárnou.

Václav Štekl, KSČM
Obě nabídky, ze Sokolova i od EPH, měly zásadní věc, a to nezdražování tepla. Ale rozhodla kvalita uhlí ze Sokolova a zejména také to, že oni nepožadovali vstup do teplárny. Nechtěli nakupovat ani fúzovat.

Petr Rund, ODS
Důležitá je cena uhlí, dlouhodobý kontrakt na deset let a také to, že teplárna bude dál patřit stoprocentně městu.

Michal Chalupný, ČSSD
Pro město je to řešení situace, kterou se zabývá už asi dva roky. Přesvědčilo mě, že město nepřijde o žádný majetek ani v podobě fúze ani v podobě akcií a je tu dlouhodobá smlouva na uhlí, která zajistí levné teplo.

Pavel Šindelář, ODS
Nabídka přesně koresponduje s požadavkem na uhlí na deset let za určitou cenu. A cena je dobrá, vychází z cen, za které dodávala Sokolovská uhelná uhlí Plzeňské teplárenské dosud.

Ludvík Rösch, Občané.cz
Radnice by si měla nechat pod kontrolou strategické podniky, ne do nich pouštět jiné vlastníky. Město má zůstat u zavedených obchodních partnerů, s nimiž má dobré zkušenosti, a ne zkoušet nové věci, jako například fúze.

13.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeňský záložník Tomáš Hořava.

Tomáš Hořava: Série je úžasná, chceme v ní pokračovat

Ilustrační foto

Politika je živila, musí se poohlédnout jinde

Hokejový útočník Tomáš Mertl se stal potřetí otcem

Plzeň – Hokejista Tomáš Mertl patří k nejproduktivnějším hráčům plzeňské Škody.

Na volby vyrazil Plzeňan trabantem

Plzeň - Josef Odehnal dostal automobil v roce 1995 od své tchyně.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

C.k. kuchyně v Horušanech popáté

Horušany - V sobotu 21.10.2017 se v horušanské hospodě U dvou kaštanů uskutečnil již pátý ročník kuchařského festivalu, který pořadatelé nazvali C.k. kuchyně aneb jak vařily naše babičky.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT