V případě uhlí někteří prodejci stále jedou podle letního ceníku. Pro zákazníky to znamená příležitost nakoupit metrák až o několik korun levněji. „Do konce září prodáváme za letní ceny. Od října zdražíme metrák uhlí o šest korun," sdělil plzeňský prodejce Martin Burian.

Metrák nejprodávanějšího uhlí ořech 2 Bílina stojí od 280 do 285 korun. „Většina lidí už používá automatické ekologické kotle," vysvětlil zájem zákazníků prodejce Petr Kupec z Třemošné.

Nejlevněji lze pořídit uhlí z Polska. „Ceny jsou nižší kvůli menší výhřevnosti. V současnosti ho ale nenabízíme kvůli tři a půl měsíční odstávce v Polsku," konstatoval Burian.

Letním cenám na konci července odzvonilo v prodejně paliv Kupec. „Bílinské uhlí šlo nahoru o deset korun. Prodáváme ho za 280 korun," upozornil Kupec. Prodejci nabízejí klientům za poplatek například složení uhlí pomocí pásu. Leckdy je v ceně za metrák započítána i doprava.

Přestože největší nápor zákazníků pociťují prodejci od dubna do června, tak v minulých dnech se mají s příchodem chladnějšího počasí co otáčet. „Lidé kupují podle cen, většinou máme stálé zákazníky," dodal Kupec.

Ti, kdo pálí v kamnech dřevo, se v posledních letech museli smířit s růstem cen, a to nejen kvůli DPH. „Zdražili jsme o deset korun. Dřevo se rok od roku shání hůře. Občas se stává, že zákazníci musí čekat déle, než je běžné," všiml si prodejce dřeva Jan Růžička.

Po něm klienti nejčastěji chtějí břízu, která patří do kategorie takzvaného měkkého dřeva a lidé s ním přikládají do krbů. „Prodáváme polena od 20 do 50 centimetrů. Čtyři sta kilogramů vyjde na 874 až 989 korun," řekl Růžička.

Ten nabízí ještě smrkové dřevo a buk. „Prodáváme proschlé i syrové. Březové dřevo po jednotlivých pytlích nebo na paletě, kde je 75 pytlů," popsal Růžička.