Co se stalo? Kde je kámen úrazu? Všichni shodně tvrdí, že nikde, prý se pouze ´dolaďovaly detaily´ a dojednaný desetiletý kontrakt stvrdí všichni až v lednu. A vagony s uhlím prý do Plzně budou dál jezdit i bez smlouvy.

„Věřil jsem, že smlouvy ve středu i podepíšeme, ale nevyšlo to,” potvrdil generální ředitel Plzeňské teplárenské (PT) Tomáš Drápela. A proč? Jde totiž o dvě smlouvy – jedna je ´technická´ mezi teplárnou a dodavateli uhlí, tedy Sokolovskou uhelnou (SU) a Carbounion Bohemia (CB). Druhá je mezi dodavateli a městem. „Tu musí schválit zastupitelstvo, které se však už do konce roku nesešlo,” dodal Drápela.

Podle technického náměstka primátora Petra Runda (ODS) se ve středu řešily podmínky druhé smlouvy – Plzeň musí zůstat stoprocentním akcionářem PT po dobu příštích deseti let a v dozorčí radě teplárny bude po jednom zástupci z SU a CB. „Pokud by město podmínky porušilo, dodávky padají a město musí shánět uhlí jinde,” upozornil Rund. Pětistránkový dokument by podle něj měl projít zastupitelstvem 19. ledna hladce, což potvrzuje i opoziční TOP 09. „Pokud se nezměnily podmínky nebo nepřibyly nové, nevidím ve schválení problém,” říká předseda kontrolního výboru topkař Ondřej Ženíšek.

Přestože mají být kontrakty podepsány až koncem ledna, teplárna o uhlí nepřijde. „Od 1. ledna poběží dodávky na bázi objednávky, ale už podle parametrů uvedených ve smlouvě,” upřesnil generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek, podle něhož jsou mezi oběma smlouvami odkazy. „Nemělo by tedy logiku, kdyby nebyly podepsány v jeden den,” dodal.

Plzeňské teplárně vypršela dlouhodobá smlouva na uhlí v roce 2009, od té doby dostává uhlí vždy jen na měsíc. Představenstvo teplárny tvrdilo, že poslední dodávka měla přijít v říjnu, do té doby mělo město rozhodnout, co s teplárnou dál. Vedení Plzně proto oslovilo několik společností.

Dlouho se zdálo, že pokud město kus teplárny neobětuje, uhlí dojde a teplo v Plzni výrazně podraží. Sokolovská uhelná původně požadovala za příslib levného uhlí 34 % akcií, pak však z této podmínky ustoupila, prý šlo o pojistku, aby její uhlí neskončilo v jiné firmě. Jako pojistka nyní stačí zástupci v dozorčí radě Plzeňské teplárenské a podmínka, že Plzeň nejbohatší městský podnik, jehož hodnota se odhaduje zhruba na tři až čtyři miliardy, neprodá.

Čtěte také: Štěpánek: Dohodu chtěl někdo zkomplikovat