Roury byly špatně seskládané do sebe a byla zanešená. Nestačila na přívalové deště. Voda stékala z polí u dálnice a valila se silnicemi. Stávalo se, že domy v nejnižším bodě na návsi bývaly zatopené. Pak se zde musely provizorně kopat příkopy, kterými by mohla voda ze středu obce odtékat.

V nejvyšších místech hloubí bagry i pětimetrové příkopy. Místní zastupitelsvo totiž zvolilo variantu, aby voda odtékala samospádem. Přečerpávání by prý bylo technicky náročnější a s větším rizikem poruch. Ulice jsou sice plné bahna, ale místní obyvatelé jsou s tím, že mají horší přístup domů, smířeni.

„Jinak to nejde a musí se to udělat, je to potřeba. Díky nové kanalizaci budou i čistější rybníky, protože doteď se špína splachovala i do nich,“ řekl Vladimír Blažek. „Bahno nám sice vadí, když prší, je to hrozné. Ale musí to být. Kanalizace je pro všechny užitečná,“ svěřila se paní Jana.

Příprava na stavbu začala už v roce 2003. „Loni jsme dostali stavební povolení a na konci roku dotaci z ministerstva zemědělství. Kanalizace má stát 36 milionů korun, z toho polovinu tvoří dotace na 80 procent splaškové kanalizace. Dešťovou a 20 procent splaškové zaplatí obec,“ uvedl úherecký starosta Miroslav Píšek.

Peníze, které může obec vložit do stavby, plynou hlavně z budované průmyslové zóny Orangepark vedle Úherců. Jsou to desítky milionů korun. Ne příliš půvabný pohled na budovy tak vynahradí zdejším obyvatelům finanční prostředky z prodeje pozemků, ale do rozpočtu bude Orangepark přispívat i daní z nemovitosti. „Navíc všichni obyvatelé mají možnost se napojit na čistírnu odpadních vod v průmyslové zóně,“ dodává Píšek.

Úherce čeká celkový rozvoj. V plánu je stavba dalšího bytového domu nebo revitalizace návsi. Návrh na ni už prošel veřejnou diskusí. Počítá se zelení a novými chodníky.