Autobus zatroubí, řidič by rád projel křižovatkou U Práce z Americké třídy do Tylovy ulice. Jenže nemůže. Křižovatku ucpala auta, která po hlavním tahu Plzní míří do centra.

Kolonu zastavil semafor na sto metrů vzdálené křižovatce u Divadla J. K. Tyla. Není to nic divného, zvláště ve špičce kolem třetí hodiny odpolední. A v Plzni nejde jen o jedno místo. Co s tím ale dělat?

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) vybraly křižovatky, kde mají jejich vozy nejčastěji problémy. Je jich sedm (viz tabulku). Spolu se Správou veřejného statku města Plzně (SVSMP) a Ředitelstvím silnic a dálnic v nich začali malovat značky nazvané Žluté zkřížené čáry. Tento měsíc se objevily právě U Práce a u divadla, další mají následovat. Jenže řada řidičů na značky nedbá, do křižovatek vjíždějí dál, aniž by věděli, že z nich vyjedou, a stojí na čárách. „Je to dlouhodobý problém, který významně komplikuje dopravu v Plzni nejen vozidlům MHD,“ řekla mluvčí PMDP Kateřina Fránová.

U Práce se děje hlavně to, že řidiči do křižovatky vjedou na poslední chvíli nebo když ještě mají zelenou, ale v tom níže u divadla naskočí červená, auta postupně zastaví a oni zůstanou v křižovatce. „Někdy dá práci, odhadnout, jestli tam ještě můžu vjet, nebo už ne,“ přiznává Luboš Pech.

Auta pak blokují provoz z Americké i protější Tylovy ulice plus odbočovací pruh z Klatovské. MHD na ně může jen troubit. Víc nic.

Na křižovatce u divadla je problém podobný s tím, že v ní zůstávají stát nejen automobily jedoucí po Klatovské, ale i ty, jež se na hlavní napojují z Husovy ulice.To vše navzdory žlutým značkám. „Setkala jsem se i s tím, že řidiči nevědí, co takové značky znamenají,“ uvedla Michaela Mrázová z Úseku koncepce a dopravního inženýrství SVSMP.

Přitom proškrtnuté obdélníky nejsou v Plzni žádná novinka. „Roky jsou v sadech Pětatřicátníků za Prešovskou ulicí, kde ale jako určitá hranice slouží i kolejiště tramvají, jsou na Palackého náměstí nebo u hotelu Marriott – to je místo, které křižovatku téměř nepřipomíná,“ dodala Michaela Mrázová.

Podle Kateřiny Fránové se zkrátka potvrzuje, že řada řidičů je neohleduplných. Křižovatkám by mohl pomoci větší dohled zákona. „Dodržování tohoto pravidla by si v současné době zasloužilo větší represi ze strany Policie ČR, případně Městské policie,“ míní.

Sedm míst, kde má MHD problémy
• Americká x Anglické nábřeží
• Americká x Klatovská (U Práce)
• Husova x Klatovská (u divadla)
• Klatovská x U Trati (Belánka)
• Klatovská x Edvarda Beneše (Chodské náměstí)
• Otýlie Beníškové x Lochotínská
• sady 5. května x Rooseveltova