Ministerstvo školství sice uvedlo, že peníze jednotlivým krajským úřadům již zaslalo, do krajů ale ještě nedorazily. Alespoň ne všechny. Školské odbory mají informaci, že se tak stane až po prvním březnu. Peníze na odměny ale školám příliš nechybí, spíše by uvítaly zvýšení tarifního platu pro učitele.

„Myslím, že kvůli opožděným penězům z ministerstva školství na odměny žádná závažná krize ve školách nehrozí, školské odbory o tom jednaly a řešily to, vše je na nejlepší cestě,“ vidí situaci optimisticky radní Plzeňského kraje pro školství, mládež a tělovýchovu Jiří Struček.

Podle vedoucí školských odborů Plzeň–město Věry Volfové mají peníze dorazit až po prvním březnu. „Bohužel ale nezasáhnou do financí určených na platy, takže se stane, že budou učitelé, kteří z nich neuvidí ani korunu. Není to spravedlivé,“ míní Volfová. Domnívá se, že i špatný pedagog, který napíše výukový program navíc, na tom pak bude lépe, než učitel, jenž se žákům věnuje daleko více a na psaní programů navíc už nemá čas. „Takoví učitelé, kteří mají na starosti speciální třídy, vynaloží daleko více úsilí při své práci,“ uvádí příklad Volfová.

Odměny navíc příliš neoceňuje ani ředitel 31. základní školy Václav Fišer. „Pokud se k nám dostanou peníze na odměny jako v loňském roce, uvidí je učitelé v říjnu, takže teď jsme je ani nečekali. Návod, podle nějž by se měly odměny udělovat, jsem také ještě neviděl,“ uvádí Fišer. Dodává, že pokud by se učitelům zvýšil plat v tarifu alespoň o 200 korun, měli by své jisté. „Takto jeden rok peníze ministerstvo školství sežene a druhý budeme bez koruny,“ říká ředitel.

„Vítáme ve škole každé peníze, ale je pravda, že dokud se nesníží propastný rozdíl mezi platy nových kantorů a pracovně starších kolegů, mladé učitele to do škol nenažene,“ uvádí zástupce ředitelky 28. ZŠ Michal Zoubek. Sám je ve škole sedm let, pracuje jako zástupce ředitele, jeho plat je ale stále nižší než platy kolegů po dvaceti letech.