Zhruba stovka vězňů přešlapuje v pondělí 2. září ráno na chodbě plzeňské věznice na Borech. Za okamžik by je měl navštívit plzeňský biskup Tomáš Holub a požehnat jim k novému školnímu roku.

Duchovní přichází a s nadějí v očích předává poselství mužům, pro které se zde každým rokem otevírá obor strojírenské práce.

„Dnes je lidí, kteří umí dělat se železem a něco užitečného z něj vytvořit, stále méně. To, že člověk něco umí, nám dává příležitost si sebe daleko více vážit. Držím palce, aby se vám tenhle, byť možná malý krok, povedl,“ zahájil včera Holub svoji řeč v místní učebně. Z davu se ozývá hlasité „díky“ a slova se ujímá ředitel plzeňské věznice Petr Vlk.

„Doba, která nastává, je nakloněná řemeslům. Berte proto studium jako šanci, že se můžete po výkonu trestu posunout dál a zvýšit si tak vzdělání,“ doplnil Vlk.

ZÁJEM ROSTE

Pedagogové Školského vzdělávacího střediska (ŠVS), kteří vězně učí, zatím ve sborovně nachystali vybavení pro nové studenty, jako jsou sešity, propisky či rýsovací pomůcky. Zájem o studium podle nich rok od roku roste. „Od letoška máme nově zavedené prospěchové stipendium, takže zájem byl letos veliký. Stipendium činí tisíc korun za měsíc – je limitované prospěchem a absencí, protože vězni mohou mít maximálně patnáct procent omluvené absence,“ vysvětlil dále zástupce vedoucího ŠVS Bohumil Mlynářík. „Po dlouhých letech máme letos první školní den na sto procent naplněný,“ dodal.

„Půlku studia tvoří teorie a půlku praxe v dílnách. Předměty, které tu vyučujeme, jsou téměř totožné jako na běžné škole. Ty odborné představují strojírenská technologie, technické kreslení anebo strojnictví. Humanitní předměty tvoří klasicky český jazyk a občanská nauka. Odsouzení si mohou vybrat i z cizích jazyků, zda se chtějí učit angličtinu nebo němčinu, a letos prvně budou na konci školního roku vykonávat písemnou zkoušku z informatiky,“ doplnil učitel Luboš Strejc.