Aktuální informace o volbách do Evropského parlamentu najdete ZDE.

Komise složená ze sedmi členů a zapisovatelky má na starost například dostatečné označení volební místnosti, vyvěšení vlajek České republiky a EU či zajištění plenty pro soukromí voličů.

V pátek pět minut před úderem čtrnácté hodiny už bylo vše přichystáno. „Tak to odstartujem,“ říká přesně ve dvě Balcar. Zapisovatelka otvírá dveře, ale žádný nápor voličů nepřichází. Chodba je prázdná.

S fotografem vyčkáváme na prvního respondenta. Ten naštěstí přichází po několika minutách. „Manželka musí do práce, tak jsme se rozhodli, že odvolíme co nejdříve. Navíc bydlíme za rohem,“ říká Jan Doksanský. Komu dá svůj hlas, měl prý jasno dávno.

Mezi prvními příchozími byl také Zdeněk Bleha. „Proč jsem přišel hned takhle na začátek? To je jednoduché. Je pátek něco po čtrnácté a já za chvíli odjíždím mimo město, takže nebylo co řešit,“ vysvětluje.

Lidí chodí stále více a ve volební místnosti začíná být alespoň trochu živo. S tatínkem Petrem Vachovským dorazil i malý Jakub. „Beru ho s sebou na všechny volby, takže ani letos jsem neudělal výjimku. A vždycky chodíme hned takhle brzy. Bereme s sebou i babičku a tu pak vždycky odvezu na chalupu,“ říká Vachovec.

A co si myslí o tom, že spousta lidí tvrdí, že volby do Evropského parlamentu nejsou v porovnání s těmi do poslanecké sněmovny důležité? „No, nevím, je to možné, ale já chodím na všechny volby, takže jdu i teď.“