„Když se jdu koupat, snažím se nemít s sebou nic. Peníze si beru jen kovové a mám je v kapse u plavek, telefon nepotřebuji, ručník klidně nechám na břehu,“ říká pravidelný letní host plzeňského Boleváku Radek Štěch. Kdyby každý dělal to, co on, zlodějům by takzvaně sklaplo a policisté by nemuseli upozorňovat na to, co se u vody děje.

BEZPEČNĚ RELAXOVAT

Naposledy to byla akce Bezpečně relaxovat, při které policisté a zástupci magistrátu obcházeli plzeňské plovárny. Kromě Boleváku prošli také břehy Šídlováku, Kamenného rybníku a Škodalandu a nevynechali ani bazén na Slovanech.

Kromě rad rozdávali například voděodolná pouzdra na mobilní telefon, peníze nebo doklady. „Lidé si často na koupaliště nosí věci vyšší hodnoty, jako jsou mobilní telefony, větší obnos peněz, platební karty. V zaparkovaných vozech pak ponechávají osobní věci, fotoaparáty nebo notebooky a nezřídka odcházejí od svého vozidla a nechají pootevřené okénko, aby větrali,“ popisuje policejní mluvčí Markéta Fialová, čeho všudypřítomní zloději rádi využívají.

POD DEKU NE

Myslet si, že cennost ukrytá pod dekou nebo zavřená v tašce je chráněná, je velký omyl. „V loňském roce řešili policisté na území Plzeňského kraje celkem 32 případů krádeží u vodních ploch, které byly kvalifikovány jako trestný čin. Nejčastěji se jednalo o krádeže mobilních telefonů, rybářských potřeb, osobních věcí či vloupání do vozidel,“ dodala mluvčí.

A co policisté radí? • Snažte se omezit na minimum počet cenných věcí nošených na koupaliště.
• Nenechávejte věci ani na krátkou dobu bez dozoru.
• Při odchodu do vody požádejte důvěryhodnou osobu, aby sledovala vaše věci a nespoléhejte na to, že vhodnou skrýší je batoh nebo sbalený ručník.
• Bezpečným úkrytem není ani vozidlo zaparkované před koupalištěm.