Na Nový rok šel pejskař ze Zruče se svým čtyřnohým kamarádem na procházku, která se jeho parťákovi stala osudnou. Volně puštěný pes zaběhl do lesa, kde sežral otrávenou návnadu.

„Když se pes vrátil, začal být špatný na nohy. Majitel ho odvezl na veterinu, kde veterináři umřel,“ řekl Deníku starosta obce Zruč-Senec Miroslav Král.

Travič návnadu umístil do vajíčka na rozhraní Zruče a Třemošné u tzv. Orlíku, kam podél zdi často chodí pejskaři, běžci i rodiny s dětmi.

„Případem se zabýváme a po pachateli intenzivně pátráme,“ potvrdila informaci Deníku policejní mluvčí Iveta Kořínková. „Prosíme veřejnost o součinnost, zejména o sdělení informací o možném traviči,“ dodává Kořínková.

Výstraha platí pro oblast plzeňské Košutky, Třemošné i Zruče. Pitva v těle zvířete objevila karbofuran (prudký, do několika minut působící jed útočící na nervovou soustavu a způsobující bolestivou smrt) a skořápku od vajíčka.

Podle informací Deníku se látkou v oblasti otrávila i liška, v péči veterinářů už skončili další tři psi. Ti naštěstí přežili. Peskaři z Třemošné i Zruče jsou zděšení. „Svého Bena hlídám. Raději ho teď nepouštím z vodítka,“ řekla Lucie Procházková ze Zruče.

Karbofuran je smrtelný i pro člověka, traviči hrozí několik let ve vězení. Ve Zruči visí před obecním úřadem plakát varující občany, aby poučili o nebezpečí děti a nepouštěli psy běhat volně.

ŽILETKY V SALÁMECH

Není to jediný případ útoku na psy na Plzeňsku. V listopadu ve Vejprnicích u Plzně kdosi dával skryté žiletky do salámů, a návnady pachatel dokonce házel přes plot na zahrady. Zhruba před rokem policisty zaměstnaly otravy psů v Plzni na Lochotíně, kdy byla podezřelá žena, která nabízela psům pamlsky intoxikované neznámou látkou. Otráveno bylo několik psů, jeden zemřel.