close U Seneckého rybníka vznikly dvě terénní tratě pro cyklisty. info Zdroj: se svolením ÚMO Plzeň 1 zoom_in U Seneckého rybníka vznikly dvě terénní tratě pro cyklisty. „Jsem rád, že se nám tady podařilo vybudovat právě takovéto terénní tratě. Obě jsou dokončené měsíc a už za tuto krátkou dobu máme mnoho pozitivních reakcí a ohlasů od samotných cyklistů,“ uvedl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, který má na starosti investice.

Trasy jsou různě obtížné a pro snadnou orientaci jsou barevně rozlišené. „Jako první bych zmínil modrou trasu, která je lehčí a je určená rodinám a méně pokročilým sjezdařům. Její délka je 2,3 kilometru a celkové převýšení je 53 metrů. Další trasa je červená a ta je o poznání náročnější. Její délka je 1,7 kilometru a dosahuje převýšení 50 metrů,“ doplnil Šuma.

Cyklotraily jsou citlivě zakomponovány do krajiny a využívají profil terénu. Obě trasy vedou okrajovou částí lesa podél průseku, který vymezuje ochranné pásmo elektrického vedení. V místě, kde se trať kříží s cestou pro pěší, musí cyklisté prakticky zastavit, aby bezpečně přejeli přes cestu, a dál mohou pokračovat v jízdě.

„Oba traily jsou určené všem výkonnostním i věkovým kategoriím a jsou koncipované tak, aby přinášely jezdcům zábavu a pokrok v technice,“ uvedl Pavel Zvěřina ze společnosti Local Trail, která tratě budovala. Firma má zkušenosti jak se stavbami podobných tratí, tak s budováním pumptracků či tzv. skill trailů, které slouží k nácviku a zlepšení dovedností na kole pomocí umělých překážek. Jednatelé jsou sami nadšení terénní cyklisté. Budování trailů celou dobu přihlížel také cyklista Michal Hubálek, který zajišťoval odborný technický dohled.

Obě tratě se nacházejí v těsné blízkosti cyklostezky značené číslem 2151, která vede kolem celé krajské metropole. Nedaleko od tohoto cyklookruhu (za konečnou tramvaje č. 1 v Bolevci) leží též hojně navštěvovaný Pumptrack Plaská, vůbec první sportoviště svého druhu, které Jednička dokončila před dvěma lety.

Vybudování cest určených pro terénní cyklistiku vyšlo na téměř 2,6 milionu korun. Investiční akci hradil ze svého rozpočtu první plzeňský obvod, následnou údržbu bude zajišťovat Správa veřejného statku města Plzně, která se stará mimo jiné o městské lesy a rybníky.