Louka poblíž lávky přes Úslavu u střelnice je v povodňovém pásmu, areál proto nesmí být oplocen. „Nájemce je s tím seznámený a projekt na sportoviště už zpracoval s tímto omezením,“ vysvětlil starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Sportovní aktivity v této části obvodu vítá. Pozemky tu dříve využívali kynologové, obvod s nimi ale měl podle Aschenbrennera špatné zkušenosti, například s placením nájemného nebo vyklízením prostor.

Nový nájemce městských pozemků vedených vesměs jako orná půda, má s tréninkovou plochou pro golfisty řadu plánů. V budoucnu hodlá využít i dnes zchátralou budovu někdejšího městského ´morového´ domu pro lidi s tuberkulózou, ve kterém mají mít golfisté příští zázemí včetně šaten nebo sociálního zařízení. Zatím je pro hráče připraveno 15 odpališť z umělé trávy a dalších pět krytých. „Příští rok přibude ještě 15 odpališť z přírodní trávy,“ řekl Jan Novák. Nové sportoviště má být podle něj snadnou příležitostí dostat se ke stále populárnějšímu sportu.

„Chceme přitáhnout hlavně děti. Nebudeme vybírat žádné vstupné a může přijít kdokoliv,“ vysvětluje Novák. Každý zájemce si na začátku koupí určitý počet míčků, každý za korunu. Ty pak může odpalovat. Při hodinovém tréninku jich ´spotřebuje´ kolem padesáti. Na cvičné ploše si může přikoupit dohled trenéra, děti budou mít třikrát v týdnu hodinu tréninku s odborníkem zdarma. Samozřejmostí má být půjčení golfových holí.

Golf se v Česku stává stále populárnějším sportem. „My si nechceme hrát na zavedená golfová hřiště, kde musí členové klubů splňovat určitá kritéria. Lidé, kterým se bude hra líbit, ale budou moci vstoupit do našeho klubu 1. slovanský golfový klub,“ uvádí Novák.

Tvrdí, že hra je vhodná například už pro čtyřleté děti, které dokáží uchopit golfovou hůl a mají sílu míček odpálit. „Rodiče uvidí, že golf už dnes není jen pro pár vyvolených, ale je to v podstatě lidová zábava. Určitě není dražší než tenis nebo lyžování,“ doplňuje Jiří Blažek z 1. slovanského golfového klubu.

V Plzni zatím žádné podobné zařízení neexistuje. Golf se hraje nejblíž v Dýšině na severním Plzeňsku, po celé republice je kolem stovky hřišť.