Jako houby po dešti vyrůstají na Plzeňsku ohromné průmyslové areály. Další takový chystá postavit společnost VGP – industriálni stavby s.r.o. mezi malými obcemi Rochlov a Blatnice u Nýřan na severním Plzeňsku. Projekt byl již schválený zjišťovacím řízením EIA, který neprokázal žádné negativní vlivy na životní prostředí. Areál má být hotový v roce 2024.

Podle dokumentu, který je zveřejněný na webových stránkách Krajského úřadu v Plzni, by měl zhruba půl kilometru od domů v Rochlově a Blatnicích vzniknout oplocený areál s pěti halovými objekty vysokými patnáct metrů, o celkově zastavěné ploše přes 95 tisíc metrů čtverečních a s parkovištěm pro 550 aut.

ZAMĚSTNAJÍ PŘES 700 LIDÍ

Jak dále dokument uvádí, haly by si podle záměru investora měly pronajmout jednotlivé firmy, které by při plné kapacitě byly schopny zaměstnat 725 lidí.

Část objektu by měl sloužit pro lehkou strojní a elektrotechnickou výrobu, ze které část výrobků bude určena pro automobilový průmysl. V další části objektu jsou plánované sklady.

Kdy se začne stavět a co přesně se v areálu bude vyrábět není zatím zcela jasné. „Projekt prošel procesem EIA a zatím je v přípravném řízení. Nemůžeme k němu proto poskytovat bližší informace,“ řekla mluvčí společnosti Petra Vanclová.

Budovy postaví investor na zatím zemědělsky obdělávané půdě, která se nachází v katastru obce Rochlov.

Vedení obce ale stavbu hal už nijak zvrátit nemůže. „Územní plán, který povoluje průmyslovou zónu, schválilo bývalé zastupitelstvo už před patnácti lety a my už tomu nedokážeme zamezit,“ řekl starosta Rochlova Jiří Patera.

Zastupitelstvo se kvůli obavám z přílivu agenturních zaměstnanců domluvilo a do územního plánu zahrnulo dodatek, že v katastru obce se nesmí stavět ubytovací zařízení. Na problému si však obec dokázala najít alespoň jedno pozitivum. „Máme problémy s vodou. Inves-tor tak vybuduje vodovod, na který bychom se mohli napojit,“ dodal starosta.

Obyvatelé se obávají zhoršení bezpečnostní situace a průmyslovou zónu nechtějí. „O plánu jsem vůbec nevěděla, nelíbí se mi a nesouhlasím s tím,“ uvedla Hilda Riessová z Rochlova.

Proti výrobním halách bojují v současnosti lidé i na dalších místech Plzeňska – v Kyšicích, Přešticích a Vejprnicích.