Mnozí z nich přijeli do západočeské metropole kvůli nim. "Máme v Plzni mamku. Ta nám řekla o tom, že tu jsou nové kašny, tak jsme se na ně přijeli podívat," říká Petra Gabrišková, která dorazila s manželem a dcerami z Tachova. "Není to špatný nápad, aby tu kašny byly, ale myslím si že takhle moderní do historického centra nepatří. Ke kostelu se vůbec nehodí," myslí si. Její manžel Antonín má podobný názor. "Řekl bych, že by bylo lepší zachovat historický ráz náměstí," konstatuje.

Jejich dcery měly ale zcela opačné mínění. "Kašny jsou moc pěkné. Líbí se mi ten jejich tvar,"svěřuje sedevítiletáKatka. A o dva roky mladší Petrase přidává: "Jehezký, jak ta voda z toho teče." Právě děti si plzeňskou novinku užívaly asi nejvíce. Máčely si ruce ve vodě, probíhaly pod chrliči, nebosekolem nich s kamarády honily.

Zájem měli alei dospělí. Skoro každý sechtěl uChrtice, Velblouda neboAnděla vyfotit. U všech tří bylo téměř pořád plno lidí.

Díla architekta Ondřeje Císlera ovšem během prvních dnů své existence neunikla ani pozornosti vandalů. Objevily se na nich vyryté nápisy jako: "Hnus" nebo "Byl jsem zde!"i kosočtverce. Městští strážníci, které na kašny dohlíží během obchůzek předali podle tiskové mluvčí plzeňské městské policie Jany Pužmanové poznatky o poškození Policii ČR. "Zabýváme se tím. Věc je posouzena jako přestupkové jednání," uvedla policejní tisková mluvčí Pavla Soukupová.