Nedaleko Nepomuku vzniká druhé největší specializované zařízení pro seniory v Plzeňském kraji. Domov se zvláštním režimem by se měl otevřít počátkem příštího roku a pojme skoro 200 lidí. Zázemí poskytne především pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou.

Čtyřpodlažní stavba bude disponovat 99 pokoji, většina z nich bude dvoulůžková. Provozovatelem se stane společnost Anavita, jež se právě na tento typ klientů zaměřuje a podobný domov otevřela letos v Plzni na Slovanech. Informaci potvrdila tisková mluvčí Hana Raiskubová.

V krajské metropoli by však mělo v budoucnu vyrůst ještě jedno takto specializované zařízení, jež ubytuje 150 lidí. Nacházet se bude v Černicích poblíž genetického pracoviště. Vůbec největší zázemí pro 260 nemocných zatím zajišťuje Sociální a zdravotní centrum Letiny.

Lůžek je v Plzni nedostatek

Plzeň dlouhodobě trpí nedostatkem lůžek se zvláštním režimem. „Chybí nám 200 až 300 míst," uvedla vedoucí odboru sociálních služeb Alena Hynková. To, zda se situace po nedávném otevření soukromého centra pro seniory na Slovanech zásadně zlepší, je podle Hynkové zatím předběžné odhadovat. „Uvidíme za půl roku nebo ještě za delší časový úsek," uzavřela.

Ačkoliv krajský radní pro sociální oblast Zdeněk Honz vznik zařízení na Slovanech u Papírenské lávky už dříve zhodnotil jako potřebnou a pomocnou službu pro Plzeňany, v případě dalších privátních domovů u Nepomuku a v Černicích už tolik optimistický není.

„Myslím si, že tak velkou poptávku po těchto službách rozhodně neevidujeme. Je otázka, zda budou nové domovy vůbec plně obsazené," konstatoval. Proti tomuto názoru se však vymezila mluvčí Anavity Raiskubová. „Uvedené situace se nebojíme. Počet nemocných, kteří trpí Alzheimerovou chorobou, totiž prudce stoupá. V současnosti se v Česku jedná 
o zhruba 153 tisíc lidí. Podle předpokladů by se ovšem měl jejich počet do roku 2050 až ztrojnásobit" upozornila.

24hodinová péče

Objekt bývalé textilní továrny u Nepomuku ležel dlouhá léta ladem. Až loni se věci daly do pohybu a zchátralou stavbu koupila pražská společnost BM Develop, jež se rozhodla vytvořit v lese mezi sídlištěm Na Vinici a Zelenou Horou. „Část někdejšího skeletu fabriky se využije, zbytek se staví úplně nový. Náklady na totální rekonstrukci budovy činí 135 milionů korun," upřesnil šéf projektu Petr Zahraj.

Domov se zvláštním režimem nabídne čtyřiadvacetihodinovou péči o pacienty, služby doplní terapie, aktivizační činnosti, mezi něž patří tréninky paměti 
i rehabilitace. Nové Centrum pro seniory, okolo něhož projektanti vytvoří i zahradu, jednoznačně vítá nepomucký starosta Jiří Švec: „Stavba se každým dnem mění k lepšímu. Určitě se to tam zkrášlí. Parková plocha i příjezdová komunikace se zlepší. Nehledě na to, že nové zařízení představuje i jistou pracovní příležitost.

Půjde pravděpodobně o více než sto míst." Domov se zvláštním režimem by měl fungovat už začátkem příštího roku.