Od místních obyvatel jsem slyšela, že je zavřená prodejna, což je hlavně pro starší obyvatele, kteří si nemají jak dojet na nákup, velmi nepříjemné? Bude opět fungovat?
Nájemce dal výpověď, protože měl velký pokles tržeb. Zákazníky stáhl Globus na Košutce. Ale máme zájemce, kteří by měli od prosince obchod opět otevřít. Jsou to místní obyvatelé, kteří chtějí sortiment se základními potravinami rozšířit i o menší občerstvení.

Tady byla vždy asi největším problémem doprava. V jaké fázi je teď příprava průtahu obcí?
Průtah je krajskou záležitostí a my bychom se měli podílet jen chodníky. Ale aby byla tato investice pro kraj zajímavější, společně s Horní Bělou, Lozou a Mrtníkem jsme na opravu silnice nechali vypracovat projekt. Teď je zahájeno územní řízení.

Kdy si myslíte, že by mohla být silnice hotová?
Reálný je snad rok 2011.

Místní obyvatelé si stěžují na velkou dopravní zátěž, jezdí tudy hodně kamionů. Mysleli jste i na obchvat?
Na obchvat máme vymezený koridor, ale to je otázka tak dvaceti let. Jsem přesvědčen, že doprava v regionu se musí vyřešit obchvatem Plzně a ne Nekmíře. Až bude lepší cesta přes Plzeň, nebudou si to kamiony přes nás zkracovat na dálnici a tady to bude klidnější.

Chystáte se ještě na nějaké stavební akce kromě průtahu?
S jeho stavbou souvisí kanalizace a vodovod. Na kanalizaci již máme stavební povolení. Dosud tu byla jen dešťová, takže hodláme udělat i splaškovou a čističku odpadních vod. Celkem by to mělo stát 40 milionů korun. U vodovodu jsme zatím na začátku a zpracováváme projekt. Stát by měl 20 milionů. Nechali jsme udělat vrt, takže zdroj vody už máme.

Co už naopak máte za sebou?
Investovali jsme do kulturního domu, ve Lhotce se opravil obecní dům s hasičskou klubovnou, upravujeme prostor kolem hasičské nádrže a hasiči z Nekmíře i ze Lhotky dostali nové auto.

Zmínil jste již hasiče, fungují tu i jiné aktivní spolky?
Ta kromě SDH Lhotka a SDH Nekmíř je tu tělovýchovná jednota, myslivecké sdružení nebo například důchodci.

Jak je to tu s kulturním vyžitím?
To bych řekl, že je dostatečné. Starají se o něj i zmíněné spolky, například důchodci pořádají hodně zábav, tělovýchova dělá maškarní a mikulášskou, s hasiči se střídá o silvestra, obec organizuje například rozsvěcení vánočního stromečku. Při akcích pro děti jsou hodně nápomocné ženy, ať už od hasičů, nebo z tělovýchovy. Na Štědrý večer děláme setkání u kapličky. Také vítáme občánky. Každé dítko dostane zlatý řetízek a pamětní list s fotografií svého rodného domu. Loni jsme dělali po 40 letech i setkání rodáků u příležitosti 650. výročí obce.

A co dopravní spojení? S autobusy do Všerub je to podle místních bída.
Je pravda, že do Všerub jede jen školák a lidé, kteří tam jedou k lékaři, pak musí zase počkat, až škola skončí. Na druhou stranu ale stejně 95 procent lidí stejně jede autem.

Také jsem se setkala s názorem, že je dost nepraktické mít lékaře ve Všerubech a poštu v Dolní Bělé…
Bylo by asi lepší, mít ji také ve Všerubech, ale je to tak už léta. Asi od války, kdy Všeruby už byly v Sudetech. Ale jsou opět vesnice, které jsou na tom hůř. Do Všerub to mají čtyři kilometry a poštu mají 15 kilometrů daleko ve Třemošné. Takže my jsme rádi za Dolní Bělou.

Existuje v Nekmíři něco, co se vám vysloveně nelíbí, a přál byste si, aby to bylo jinak?
Nejvíc mě mrzí, že má zámek soukromý majitel a že poslední léta chátrá. Hraje se tam paintball, i když teď už jen venku. Na to, že nekmířské panství řídilo půl okresu, tak je to tam dost hrozné.

Máte v Nekmíři nějakou zajímavost, se kterou se v jiné obci nesetkáme?
Máme tady Lipovku proslavenou mrtvolami. Je to les a uprostřed něj hotel. Před ním zemřel loni na konci roku ten Němec, jak si nikdo nechtěl převzít jeho tělo. Až pak si pro něj po dvou měsících přijela bývalá manželka.

Také tam kousek od něj zastřelili v roce 1884 hraběnku Lažanskou a nebyla to rozhodně poslední vražda. Po válce v tom lese vraždil masový vrah Hubert Pilčík, o kterém byl i jeden díl majora Zemana s názvem Bestie. Pilčík byl ze Zruče a nabízel převod přes hranici emigrantům. Tam je ale nedovezl, ve tmě s nimi jezdil a pak je zabil. Jedno z těl, které zapálil, bylo v Lipovce v hájovně. Když vyhořela, postavila se kousek odsud nová a teď je z ní hotel. V podstatě se neví, kolik lidí zavraždil, takže může být v lese Lipovce těl víc.