Už druhý mrtvý orel mořský byl během posledních dnů nalezen u vesničky Mečichov, ležící jen několik kilometrů od Horažďovic, na rozhraní Klatovska a Strakonicka. Vše nasvědčuje tomu, že obě vzácná a chráněná zvířata byla otrávena. Po pachateli již pátrá policie.

Mrtvého ptáka objevili členové záchranné stanice živočichů z Plzně, kteří se tam vypravili na základě náhodně zjištěné informace a zpráv od rakouských kolegů o pravděpodobném úhynu telemetricky sledovaného orla mořského z Rakouska. Lokalita se totiž nachází necelé tři kilometry od jimi dlouhodobě monitorovaného obsazeného hnízda orla mořského a navíc se právě v této oblasti již několik měsíců intenzivně pohybuje i orel mořský, který se vloni v říjnu poranil v Újezdě u Chanovic po nárazu do elektrického vedení a po uzdravení byl vypuštěn na Tachovsku, odkud se přesunul právě na Horažďovicko a Strakonicko. Na místo výprava dorazila v pátek odpoledne.

„Neuběhlo ani pět minut a kolega Bohumil Mášek hlásil nález uhynulého orla mořského, ležícího pod borovicí v rákosí na břehu rybníka. Dle polohy kadaveru, strnulosti a na místě zajištěných stop byl orel s největší pravděpodobností opět otráven. Otravě nasvědčuje i skutečnost, že zhruba před týdnem na téže lokalitě byl kolegy a policií už jeden uhynulý orel mořský zajištěn. Ten ale nevíme, odkud pocházel, neměl vysílačku,“ uvedl vedoucí záchranné stanice Karel Makoň.

Otravy orlů, luňáků a dalších zvířat karbofuranem jsou podle něj poměrně časté v celé republice i u našich sousedů. „Proto žádáme případné svědky o pomoc a jakoukoliv informaci vedoucí k odhalení pachatele této protizákonné činnosti,“ řekl Makoň a dodal, že zároveň upozorňuje lidi pohybující se v přírodě, aby dbali zvýšené opatrnosti, hlídali si malé děti idomácí mazlíčky.

Případ si převzali strakoničtí kriminalisté, kteří odeslali ptáky na pitvu. „Teprve ta může prokázat, zda byli orli skutečně otráveni, a pokud ano, zda to bylo karbofuranem,“ uvedla strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková. Potvrdila, že v minulosti tamní policie již obdobné případy šetřila, pachatele se ale najít nepodařilo. Kde ho hledat, netuší ani starosta Mečichova Josef Sýkora. „Vůbec netuším, kdo by to mohl udělat a proč. Nám tu orlí rodinka hnízdí již roky a máme z nich radost,“ řekl Sýkora.