Na diváky létaly spršky bahnité vody, z výfuků se dral hlasitý řev a vzduch plnil pach spáleného paliva.

Tedy, pach… Většina lidí, kteří se v sobotu sešli u čistírny odpadních vod v Losiné, by pravděpodobně hovořila o vůni. Ten den totiž patřil milovníkům traktorů – řidičům i jejich obdivovatelům. V sobotu se konal druhý ročník Losinské traktoriády.

Závody patří k nejmladším, ale účast měly slušnou. V první kategorii vozů s motory z motorek změřili síly tři jezdci, ve druhé s motory z automobilů jich bylo jednadvacet a do třetí kategorie zvané speciál se přihlásilo sedm jezdců.

Jedním z řidičů poslední jmenované kategorie byl Bohdan Buďárek z Prahy. Jak popsal svůj stroj? „Jsou to dva wartburgy svařené do sebe," konstatoval mladý muž. V Losiné vloni nebyl, trať tedy neznal a před závodem si ji důkladně prošel. „Je tam hodně zatáček," říkal pak s úsměvem. Na Plzeňsko ho přilákali známí, kteří bydlí nedaleko. „Se závody mám lehkou zkušenost. Tohle bude můj čtvrtý asi za osm let. Jezdím pořád s jedním traktorem. Po jednom závodě přijdou dva roky oprav," dodal.

Kdo by si však myslel, že traktoriáda je výhradně mužskou záležitostí, pěkně by se spletl. V Losiné startovaly hned dvě ženy.

Jitka Sýkorová přijela od Prachatic na Šumavě a na trať se vydala s traktorem poháněným motorem ze Škody 1202 zvané Stejšn. „Závodím hodně, s pořadateli se během roku potkáváme, a tak jsem se tady o tom dozvěděla," popsala. Trať se Jitce zdála dost hrbolatá, ale rozhodně se jí nezalekla. „Vzhledem k tomu, že mám zadní nápravu pevnou, bude to docela skákat, ale určitě se těším," ujistila nás.

Kromě hrbolů a ostrých zatáček čekal jezdce také atraktivní vodní příkop, jenž ne každý zdolal. Nadšení diváci si pochvalovali, že je nač se dívat a navíc se povedlo počasí.

Pořadatelé z Traktor Teamu Losiná je i proto za rok pravděpodobně pozvou na třetí ročník. "Když nám budou všichni nakloněni, klapne to," věří organizátor Jiří Fiala.

Vítězové 2. ročníku Losinské traktoriády:

kategorie Motory z motorek: Vladimír Kuchař, Kozlovice (Frýdek-Místek)
kategorie Motory z automobilu: Roman Lindovský, Skřikov (Opava)
kategorie Speciál: Vladislav Berdych, Rokycany
nejlepší žena: Andrea Loudová, Březí (Žinkovy)