A nejen pro ni. Koncert je věnován všem, kteří opustili tento svět z vlastního rozhodnutí. A rozhodla se tak právě i Kateřina, bylo jí 15 let.

„Stokrát, milionkrát jsem si položila otázku, proč," říká její maminka Zuzana. Až teď, po dvou letech od chvíle, kdy dceru ztratila, jde poprvé se svým prožíváním veřejně ven.

„Koncert chci věnovat nejen dceři, ale i lidem, kteří mají podobnou zkušenost, protože suicidum ( sebevražda ) patří k těm nejtabuizovanějším tématům vůbec. Stále vyvolává nejrůznější reakce. Žádný lidský čin není zatížen tolika protichůdnými filozofickými, historickými a morálními soudy . Přitom suicidum patří mezi velmi často se opakující jednání, před kterým většinou zavíráme oči. Naprostá bezmocnost pozůstalých a přátel někoho , kdo si vzal život, nám ale zřetelně ukazuje, jak užitečné by bylo se těmito tématy zabývat."

Koncert pro Kačku pořádá jako první větší akci občanské sdružení Plzeňská zastávka, kde za myšlenkou jeho založení stály na konci loňského roku dvě ženy – Zuzana Pousková, maminka Kateřiny a Mirka Šimková, máma čtyř dětí, která v roce 2009 přišla při autonehodě o muže.

Zuzana k tomu dodává: „Po smrti své dcery jsem zoufale hledala nejen nějaké vysvětlení, informace, důvod, odpověď na otázku PROČ, ale i matky, které něčím podobným prošly. Toužila jsem reálně vidět ty, které to přežily. Ujistit se o tom, že mé prožívání není nenormální…že lze dojít k smíření. Našla jsem Dlouhou cestu z Prahy, stala se její členkou a později i laickou poradkyní, přesto jsem měla pocit, že v Plzni je potřeba něco konkrétnějšího a je třeba to uchopit trochu jinak. Když jsem ideu pomoci rodinám po ztrátě dítěte svěřila blízké přítelkyni Mirce Šimkové, tak okamžitě navrhla rozšíření záběru pomoci i na rodiny, které přišli o jednoho z rodičů."

Zuzana drží v ruce knížku, která právě v těchto dnech vychází Mirce Šimkové. Je to velice intimní zpověď ženy, která při nezaviněné autonehodě přišla o muže a její malé děti o tátu. Je o tom, jak jedna vteřina, jeden okamžik, dokáže změnit život celé rodiny. Kniha Můj devátý dotek je psaná formou deníku a přiblíží čtenářům okamžiky, které jsou tak blízké všem, kdo o někoho přišli. A možná v průběhu jejího čtení lze v řádcích i mezi nimi najít naději pro další život.

Občanské sdružení Plzeňská zastávka nyní zahajuje svoji aktivní činnost, nabízí pomoc psychoterapeutů, psychologů, právníků a dalších odborníků. Nabízí na svých webových stránkách podporu, možnost sdílení a v blízké době vznikne i diskuzní fórum a možnost psát si své osobní blogy.

Zuzana, dříve sestřička na hematoonkologii u primáře Vladimíra Kozy, ve svém domě připravuje pro občanské sdružení klubovnu Plzeňské zastávky a také plánuje, že se zde budou konat tzv. Svépomocné skupiny, kde se lidé s podobnými osudy mohou setkávat. Nalézt podporu a zjistit, že v dané situaci nejsou sami. Kde mohou dát plný průchod své bolesti, svým emocím, cítit se chápáni a vítáni.

Přijít může, kdo potřebuje. Protože když zůstane člověk ochromen ztrátou blízkého člověka, nejen dítěte, musí řešit emoční i praktické záležitosti.

A může začít třeba právě na stránkách www.plzenskazastavka.cz.

Koncert pro Kačku začne v Kostelíku U Ježíška 6. září ve 20 hodin.