Správně také odpověděli na otázku, co se nemá dělat s knížkou z knihovny. „Nesmím ji roztrhat, nesmím na ni kreslit – ale to nesmím ani do svojí – a nesmím ji ztratit," tvrdila přesvědčivě blonďatá dívka. Na otázku, kdo už chodí do knihovny, se z patnácti druháků a třeťáků přihlásila zhruba polovička.

„Já nechodím, mám doma knihovnu, kam si moje starší sestřička odkládá knížky," popsala svůj zdroj čtiva Kája Hanusová. Dodala, že má teď rozečtenou knížku o písmenkách, ale už se chystá i na příběhy kouzelnického učně Harryho  Pottera.

Literárně-výtvarnou soutěž připravila obvodní knihovna z Doubravky u příležitosti Mezinárodního týdne čtení dětem, který začal v pátek a potrvá do čtvrtka. „Je to druhý ročník, soutěž jsme ale vypsali poprvé," podotkla vedoucí knihovny Lenka Kotroušová. Během měsíce dorazilo zaměstnancům přibližně čtyřicet obrázků.

Šest dětí si za svůj výtvor odneslo knihu, mezi nimi byl i Matěj Vokáč. Jeho Dášeňka s maminkou Iris byla rozpoznatelná na první pohled. „Mám tuhle knížku moc rád, doma máme pejska Amálku, který je Dášeňce podobný," zdůvodnil svůj výběr druhák Matěj. Připomněl také, že jejich Amálka byla jako štěně hodnější než Čapkův foxteriér. „A vypadala jako lední medvídek," doplnil popis čtyřnohého kamaráda Matěj.

A která témata dnes malí čtenáři nejraději vyhledávají? „Vedou knížky o upírech a zvířatech," odpovídá bez rozmýšlení Lenka Kotroušová. Naopak foglarovky, verneovky nebo sága knih o Tarzanovi leží v regálu téměř netknutě. „Občas si ji půjčí dospěláci ze sentimentu," doplňuje knihovnice.

I Markétka Špelinová nakreslila hlavní hrdiny knížky Malý upírek. „Jeho příhody čtu ráda, má ještě kamarády – kluka Michala a psa Strašidláka," popsala Markétka.

„Obrázky tu necháme vystavené až do konce prázdnin," slíbila Eva Zikmundová z doubravecké knihovny.