Z masivu zeminy odpadne sotva postřehnutelný kamínek, po něm trochu větší hrouda hlíny, pak další a zároveň sílí tlumený hukot obřího stroje. To se razicí štít Viktorie prokousává posledním metrem pod vrchem Chlum.

Je úterý 7. června a první tubus nejdelšího českého železničního tunelu bude po roce a půl hlučné a špinavé práce a také po několika zpožděních brzy hotový. „Štít postupuje rychlostí 30 milimetrů za minutu. Potrvá 25 až 30 minut než se objeví," hlásí po jedenácté hodině stavbyvedoucí Metrostavu Štefan Ivor početnému zástupu přihlížejících hostů.

A skutečně do půl hodiny už vrstva zeminy puká, rozpadá se a v kruhové výseči je vidět rotující řeznou hlavu Viktorie. Je to poprvé, kdy toto zařízení při práci vidí nejen pozvaní lidé, ale také sami stavbaři.

Na cestě byly komplikace

Během celé ražby hlava udělala 450 tisíc otáček. Musela se doslova poprat s extrémně odolnými spility, které ji brzdily na cestě vpřed, i s přívaly spodní vody, která se v nejhorších chvílích hrnula těžko představitelnou rychlostí třiceti litrů za vteřinu.

„Za ten rok a půl jsem mým lidem ani nestačil poděkovat," říká stavbyvedoucí a po chvíli to napravuje, neboť hlava štítu už je z portálu venku, přestává rotovat a po několika minutách skrze ni na povrch prolézají muži v oranžových kombinézách s červenými přilbami a v zelených montérkách se zelenými přilbami. Posádka Viktorie. Některé její členy musí kolegové doslova vytáhnout, jiní se obejdou bez pomoci. Stavbaři mávají tleskajícímu davu, jeden z nich třímá v rukou českou vlajku. Pak bouchne několik sektů, zátky odletí a Štefan Ivor si se 'svými lidmi' konečně připíjí a potřásá rukama.

A co vy, chcete také vidět Viktorii? Máte možnost, protože do úplného cíle jí zbývá ještě padesát metrů, po kterých se z tunelu vynoří většina razicícho štítu. Jak kolos po šestnácti měsících pod zemí vypadá, se můžete přesvědčit během sobotního dne otevřených dveří, jenž se bude u portálu na plzeňské straně Chlumu konat od 10 do 16 hodin.

Šestnáct měsíců špinavé práce skončilo, další na stavbaře čekají

  • Jak Viktorie razila: únor 2015, razicí štít ukusuje první centimetry země, do které se postupně zanořil u Kyšic | září 2015, polovina tubusu je hotová | červen 2016, razicí štít proráží na plzeňské straně Chlumu
  • Co Viktorii trápilo: prosinec 2015, ražbu znepříjemňuje spodní voda, která se valí do tunelu | únor 2016, razicí štít Viktorie stojí, stavbaři ho přestrojují na hard rock režim, který si má poradit s nejtvrdší skálou a vynořit se z ní v půli března | březen 2016 – původní termín konce ražby se posouvá na duben, skála je tvrdší, než se čekalo | duben 2016 – skála stavbaře stále trápí, novým termínem jsou první dva červnové týdny
  • Co bude dál: po včerejší slavnostní prorážce urazí Viktorie ještě 50 metrů, potom ji stavbaři částečně demontují a převezou zpět ke Kyšicím, kde začnou s ražbou druhého tunelového tubusu | druhá stavba možná skončí do konce příštího roku | tunel za více než dvě miliardy korun má zkrátit jízdu vlakem z Plzně do Prahy pod jednu hodinu