Lidé si zvířat v klecích začali všímat úplnou náhodou. „Jednou jsem šla okolo se psem, ten se zaběhl, a když jsem ho hledala, všimla jsem si té hrůzy. Zezadu bylo vidět, že jsou tam v klecích psi, byl tam hrozný smrad a nepořádek. Zvířat mi bylo neskutečně líto. S tím musí někdo něco udělat. Myslím si, že by se tak se zvířaty nemělo zacházet,“ postěžovala si Hana z Horní Břízy.

Na obecním úřadu v Horní Bříze stížnosti také zaznamenali. „Bylo nám oznámeno, že v objektu žijí zvířata ve špatných podmínkách, jako město ale bohužel tenhle problém řešit nemůžeme,“ sdělil starosta Horní Břízy David Kapr.

Na místo však byla vyslána městská policie. „Byl nám umožněn přístup na pozemek, my jsme vše prohlédli a uzavřeli šetření. Zvířata podle nás týraná nejsou, nejsme ale odborníci, například kotce byly v horším stavu,“ uvedl velitel strážníků Petr Skala. Část zvířat mají majitelé objektu nahlášenou na obecním úřadě. „Strážníci zjistili, že se na pozemku nachází celkem devět psů, koza, husy, slepice a prase. Dva psy, které chovatelka prý zdědila, nahlášené nemáme, žena byla upozorněna, ale ještě se nedostavila. Taktéž nemá nahlášené prase,“ dodal Kapr.

V současné době je rozhodující, jak se k věci postaví krajská veterinární správa (KVS). „Úředníci se na pozemek snažili dostat s policií, nemohli se ale spojit s chovateli. Zatím jen víme, že jde o nestandardní chov. Během čtvrtka rozhodneme o dalším postupu,“ řekl ve středu Deníku ředitel KVS v Plzni Václav Poláček.