O zamýšleném projektu ve středu diskutovali zastupitelé na svém zasedání.

„Zatím je to ve fázi plánování. Nemáme ještě studii a případná výstavba domova pro seniory je otázka horizontu několika let. Příští rok to určitě nebude. Podle územního plánu je lokalita kasáren určena pro sociální bydlení," vysvětlila starostka Martina Schwarzová.

Tymákov nevylučuje, že by do projektu vstoupil sám, tedy bez pomoci nějakého investora. Obec zjišťuje, jaké jsou možnosti získání dotace na výstavbu domu pro seniory. „K tomu potřebujeme udělat finanční kalkulaci, abychom věděli, zda si brát úvěr," doplnila starostka.

Podle Schwarzové obec původně chtěla dům pro 50 seniorů. To ale Tymákov zavrhl kvůli dlouhodobé návratnosti investice. Ideální číslo je prý kolem stovky seniorů. Za pobyt by lidé platili, k dispozici by měli pečovatelskou službu a zajištěný by měli úklid, praní a jídlo.

Dům pro seniory do budoucna plánují i Přeštice. Stavět chtějí v bývalém areálu Zemědělského družstva Kbel, který před necelými dvěma lety koupily. „Existuje studie využitelnosti areálu, ale jinak nic konkrétního zatím nemáme," řekl k plánované výstavbě starosta Přeštic Karel Naxera.

Ten nepředpokládá, že si město troufne na výstavbu domova pro seniory bez strategického partnera a dotace. „Stavba by vyšla na desítky milionů korun. Zatím nemáme partnera a nejednali jsme s nikým, kdo by nám pomohl postavit dům pro seniory," konstatoval Naxera.