„Césare!“ volají návštěvníci každou chvíli. „Chtěli jsme je vidět, ale dneska asi nemáme štěstí, asi se jim do toho horka moc nechce,“ řekla Deníku jedna z návštěvnic zahrady, která se do Plzně přijela podívat z Klatov s celou rodinou. Alespoň, že samec a otec tygřat Bajkal se majestátně prochází ve svém výběhu.

Včerejší den byl pro malá tygřata dnem očkování. „César, Cyril a Cicero absolvovali své druhé důležité očkování. Jedná se o vakcínu, která se běžně dává psům proti vzteklině a dalším nemocem,“ řekl ředitel zoo Plzeň Jiří Trávníček.

Veterináři muselo asistovat hned několik pomocníků. „Nejdříve se musí od mláďat oddělit matka Tsamara, aby je veterinář mohl naočkovat,“ vysvětlil Trávníček. Máma tygřice se tak nedobrovolně musela odebrat do venkovního výběhu. Jako úplatek dostala velký kus masa. Stále ale po očku sledovala, co se děje ve vnitřním výběhu.

Při samotném očkování každý z chovatelů držel jedno z mláďat. Upřeným pohledem šelmy tygří kluci neustále sledovali, co se kolem nich děje. „Zatím je jim něco přes dva měsíce. Do dvou let věku zůstanou tady u nás v zahradě ve výběhu se svojí matkou. Kam půjdou potom, se ještě neví,“ vysvětlil ředitel Trávníček.

Pro Tsamaru se jedná už o druhé potomstvo. V roce 2005 odchovala dvě samičky Berry a Bellu, které měla se samcem Mauglisem. Vůbec první křtiny tygra ussurijského se v Plzni konaly v roce 1982, kdy se zde narodil samec Amur. Rok 2011 je rokem tygrů. Mláďata odchovali také zoo v Ostravě a Dvoře Králové.

Tygří kluci

Tři samečci tygra ussurijského se v Plzni narodili 17. června.
Jejich matkou se tygřice Tsamara, která se narodila v zoo v Calgary, otcem je tygr Bajkal.
Kmotry se stali primátor Martin Baxa, náměstek primátora Martin Zrzavecký a předseda představenstva Plzeňské teplárenské Roman Jurečko, kteří třem tygřím klukům dali jména Cyril, César a Cicero.

Martina Němcová