Investoři počítali s tím, že v objektu vysokém sedm a půl metru o rozloze 42 tisíc metrů čtverečních se budou pěstovat rajčata. Pozemek vlastní Západočeské uhelné doly.

Vedení obce se proti stavbě ihned z několika důvodů ohradilo. „Skleník obci nepřinese žádná pozitiva,“ sdělil starosta Tlučné Jan Opl.

„Už samotné jeho umístění je absolutně nevhodné, skleník by se nacházel blízko nově založeného parku a obytné zóny nad centrem obce a značně by narušil krajinný ráz,“ pokračuje starosta. Podle Opla by nebylo ušetřeno ani životní prostředí. „Z důvodu vytápění skleníku kogeneračními jednotkami by došlo k hlubokému znečištění. Počítáme také s možným světelným smogem, protože skleník by byl v noci osvětlen a přes den by odrážel sluneční paprsky,“ míní Opl. Tlučnou vyděsil i slib nárůstu pracovních míst. „V současné době, kdy je vysoká zaměstnanost, se obáváme rizika přílivu agenturních zaměstnanců,“ uzavřel Opl s tím, že vedení obce je připraveno tomuto záměru zabránit.

V Tlučné nepotkáte nikoho, kdo se stavbou gigantického skleníku souhlasí. „Pokud by měla stavba ovlivnit životní prostředí nebo vzhled okolí, budu určitě proti. Žiji v domě kousek od toho místa,“ uvedla Věra Bínová. Ani Jiřina Greifová s výstavbou pěstírny nesouhlasí. „Bydlím přímo naproti a nechci, aby k nám skleník svítil, rušilo by nás to. Další věcí je, že by se zvýšil provoz, který už je tu dost velký,“ postěžovala si Greifová.

„Mrzí nás, že Tlučná projekt Tuzemky odmítá. Kvůli neznalosti detailů projektu se připravují o možnost kultivace nevyužitého místa po hornické činnosti,“ okomentoval situaci obchodní ředitel Pilsen Technologies Vít Pejčoch. Podle něj bylo v plánu zachovat stávající průchod haldou, vytvořit nové vyhlídkové místo a mnoho pracovních příležitostí pro obyvatele, kteří práci obtížně hledají. „Vzhledem k negativním postojům místních obyvatel jsme bohužel nuceni uvažovat o dalších variantách a hledat i jiné vhodné lokality. Musím ale zdůraznit, že obavy jsou naprosto zbytečné, provoz skleníku nezatěžuje okolí, projekty tohoto typu už několik let bez problémů fungují například na Moravě,“ dodal Pejčoch.