Autorkou hry je grafička Kateřina Mošnová, která nad její výrobou strávila stovky hodin. A přitom všechno vzniklo náhodou u skleničky vína. „Přišla za mnou kamarádka, že by potřebovala náčrt deskové hry pro svou diplomovou práci,“ popisuje prvotní impulz autorka. Začala na hře pracovat a jejímu okolí se nápad líbil. „Řekla jsem si, proč ten potenciál nevyužít. Mně samotné se to líbilo. Navíc Plzeň nic podobného ještě nemá,“ říká Kateřina Mošnová, která paradoxně není plzeňskou rodačkou. Pochází ze Šumavy a do Plzně přišla před osmi lety kvůli škole a práci. A už tady zůstala. „Plzeň mě oslovila a líbí se mi tady opravdu hodně. A podle mě si podobnou hru zaslouží,“ míní Katka.

Cílem deskovky s podtitulem „Nejen pro Plzeňáky“ je správně zodpovědět otázku z každého ze sedmi okruhů (historie, osobnosti, architektura, zajímavosti, kultura, fotopoznávačka a plzeňští sousedé) a ukázat tak Plzeň z jiné perspektivy. Hra je určena pro dva až čtyři hráče ve věku od 10 let. „Nechtěli jsme otázky příliš odborné, aby si mohl zahrát každý. Hráči se dozvědí o Plzni různé zajímavosti,“ upozorňuje autorka, jíž s otázkami výrazně pomohla učitelka Kristýna Mašlová. Otázky jsou lehčí i těžší a hráč má vždy na výběr varianty. Cílem je dát lidem i tipy na zajímavá místa v Plzni a v Plzeňském kraji, která později mohou navštívit.

Sbírka prostřednictvím kampaně na Hithitu odstartovala začátkem prosince, cílová částka je 85 tisíc korun. K 16. prosinci bylo vybráno skoro šedesát tisíc korun. Lidé si mohou zakoupit samotnou hru, tašku s motivem hry nebo balíček tašky a hry. Případně lze přispět bez nároku na odměnu. Podaří-li se vybrat plnou částku, mělo by být vyrobeno minimálně 100 ks, pokud se však vybere více nebo se podaří sehnat sponzory a partnery, může jich být podle Mošnové mnohem více. „Oslovujeme například sportovní kluby, plzeňské obvody nebo třeba zoologickou zahradu. Uvidíme, zda se podaří domluvit spolupráci.“

Pokud se podaří vybrat cílových 85 tisíc, půjde hra prakticky okamžitě do výroby. „Přispěvatelé by ji měli mít doma nejpozději na jaře,“ věří mladá autorka, pro niž bylo nejtěžší zpracování kartiček s otázkami, jejich tematické prolínání, ale také doladění samotné grafiky.

Zatím existuje jen prototyp hry, ale její autorka už plánuje rozšíření. V základní verzi bude celkem 140 otázek, ale na dalších už se pracuje. „Chtěli bychom určitě časem vydat balíčky s dalšími otázkami. Ale všechno záleží na tom, zda se nám hru podaří vyrobit a následně dostat mezi lidi,“ upozorňuje Kateřina Mošnová s tím, že kampaň končí 6. ledna.