„Návštěvníkům představujeme budovu kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ta byla veřejnosti uzavřena roku 2017, protože zde začala velká stavební obnova, jejíž součástí bylo také rozsáhlé restaurování zdejšího mobiliáře,“ popsala Monika Tuková s tím, že návštěvníci mají možnost dozvědět se nejen o významu kostela pro klášterní areál, ale také informace o nových objevech, které byly v rámci rekonstrukce učiněny. „Jedná se zejména o odkrytí románského portálu, který má nezměrný význam ze stavebně i umělecko historického hlediska,“ sdělila.

Více než pět desítek letadel, vrtulníků a kluzáků, které jsou na letišti v Líních provozovány, přistavili na stojánku letiště jejich provozovatelé, piloti a nadšenci do létání na důkaz toho, že je na letišti provoz a slouží stále k leteckým činnostem.
Piloti vystavili své stroje, nechtějí zrušení letiště v Líních

Podle restaurátora Petra Skalického patřilo odhalení a restaurování románského portálu z 12. století k nejzajímavějším objevům a památkářským událostem posledních let. Součástí portálu je tzv. tympanon, tedy plocha nad dveřmi portálu, který byl v cisterciáckém prostředí jedinečný jak rozměrově, tak výzdobou.

„Návštěvníci také jistě ocení možnost prohlédnout si zrestaurovaná díla od významných umělců jako byli například malíři Petr Brandl a Karel Škréta,“ doplnila Tuková.

Do plaského kláštera podle Moniky Tukové zavítalo v letošním roce více než 11 tisíc návštěvníků, což je větší počet, než v předešlých sezónách poznamenaných situací kolem epidemie Covidu. „Loni to byla touto dobou zhruba polovina,“ poznamenala.

Jiří Beneš z Klatov vystavuje v Přešticích část svojí sbírky autíček. V Domě historie Přešticka jich je k vidění devět stovek.
V Přešticích zajásá srdce všem milovníkům autíček. Vystavují tam úžasnou sbírku