Hejtmanství přispívá turistům pravidelně. Letošní příspěvek má pomoci zejména s obnovou značení, které v kraji značně poškodil orkán Kyrill, řekla náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Olga Kalčíková (ODS).

Turistické trasy se obnovují v tříletém cyklu. Loni dal kraj na jejich obnovu mimořádně půl milionu korun, v předcházejících letech kolem 200 000 Kč. "Kraj si je vědom toho, že naše turistické značení patří k nejlepším a že je třeba ho udržovat a dále ho 'proznačovat'," řekla Kalčíková. Orkán podle ní poničil značení zejména na Šumavě na Plzeňsku, podle předsedy Klubu českých turistů v Plzeňském kraji Václava Zykmunda jsou ale značky poškozené v celém kraji. "Musíme se pokusit o obnovu značení co nejdříve, stává se, že na dvoukilometrovém úseku nezůstal třeba žádný strom se značkou," řekl Zykmund.

Během tříletého cyklu značení tras mohou podle zkušeností turistů nastat v terénu velké změny - kácí se stromy, mizí dřevěné sloupky se značkami, objevují se nové ploty, sesune se zemina a podobně. Značky navíc zarůstají keři a náletovými dřevinami. V Plzeňském kraji je značeno téměř 4 000 kilometrů pěších a lyžařských tras. Pro příznivce cyklistiky je značeno dalších 1 400 kilometrů tras.

V kraji je kolem 160 dobrovolných značkařů, každý z nich musí ročně vyznačit několik kilometrů tras. V regionu eviduje klub turistů 2 000 členů, celorepublikově je jich několik desítek tisíc. V celé zemi je značeno na 38 000 kilometrů pěších turistických tras.